Végre kiderült, hogy a telefonunk, amit a nap 24 órájában magunk mellett tartunk, mennyi káros anyagot sugároz, s ez milyen hatással van ránk.
Forrás: Thinkstock
Megvan a lista
Amióta léteznek mobiltelefonok, azóta folyamatosan vizsgálják az okoskészülékek egészségre gyakorolt hatását. Most a Német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal ellenőrizte a készülékek rádióhullám-kisugárzását, mivel ez sokak szerint a fejfájás és fáradékonyság mellett a rák kialakulásában is közrejátszik. Az eredmények alapján a hivatal sorrendbe állította a készülékeket a rádióhullámok kibocsátása szerint.
A legkárosabb a kínai Xiaomi Mi A1-es készülék áll. A második a szintén kínai OnePlus 5T, míg a dobogó harmadik fokán a Xiaomi kapott helyet a Mi Max3 készülékével. A kilencedik helyre a most divatos iPhone7 futott be. Az első tizenötbe bekerült például a HTC U12 Lite, a Google Pixel3 XL, a Sony Xperia XZ1 Compact és az iPhone 8 is.
Határértéken belül
Örök vitatéma, hogy akkor káros az egészségre a mobil vagy nem? Kivigyük éjszaka még a szobából is vagy nyugodtan az éjjeli szekrényen hagyhatjuk? Szerencsére az Európai Unió szabályozza, hogy mekkora lehet egy készülék maximum rádióhullám-sugárzása. Megnyugtató, hogy a német listán szereplő eszközök mindegyike a 2 watt/kilogrammban meghatározott érték alatt van, így a szakértők szerint nincs mitől félnünk. Ennek ellenére már rengeteg hír terjedt el arról, hogy a folyamatos mobilhasználat rákot okoz, pedig erre kézzelfogható bizonyíték még nincs. Kehl Bogdán, a Mobilaréna főszerkesztője a Borsnak elmondta, hogy már napközben is annyi sugárzást kapunk, amely mellett a telefon szinte elhanyagolható. Szerinte bármerre járunk, folyamatosan kapjuk az elektroszmogot, mivel például a wi-fi és a különböző hálózatok sugarai is átmennek a testünkön.
Túl sok az antenna
Az újabbnál újabb okostelefonokat a fejlesztők mindig úgy próbálják meg összerakni, hogy kielégítsenek minden igényt, de közben lehetőleg az egészségünket ne károsítsák. A sugárzás csökkentése érdekében az antennák elhelyezésével játszanak.
– Egy telefonban a közhiedelemmel ellentétben nem csak egy antenna van. Minden internethálózathoz van egy darab (2G, 3G, 4G), és ehhez jön még a wi-fi és a bluetoothhoz tartozó antenna. Ez azt jelenti, hogy minden okoskészülékben legalább öt, de inkább annál több antenna van, amelyek sugároznak. A jó hír viszont, hogy ezeket úgy építették be, hogy a telefon hátulja felé adják a jeleket, így ha éppen a fülünknél van a mobil, akkor sem éri közvetlenül az arcukat a rádiósugár – magyarázta a technikai részét Kehl Bogdán. Szerencsére ezek a hullámok nagyon könnyen csökkenthetőek, ugyanis minél messzebb van tőlünk a készülék, annál kevésbé ér el hozzánk a káros anyag. A SIM-kártyával működő okosórák például nagyobb kockázatot jelenthetnek, mivel ezek folyamatosan a csuklónkra, közvetlenül a bőrre vannak rögzítve.