<p> Ezernyi apróságra muszáj odafigyelni, ha az ember lakásnézőbe megy! Számlák, előfizetések, fűtés, bútorok, hobbiállat, biztosítás – megannyi ponton elcsúszhatunk, ha albérletet keresünk. A helyszínen hajlamos leblokkolni az ember, ezért írja össze magának előre, mi mindenre kell majd odafigyelni!<br /> </p>
Forrás: MTI (képünk illusztráció)
Először az ismerősök között érdemes körbekérdezni, hogy tudnak-e nekünk való, kiadó lakást. Ha ez az opció nem játszik, és „élesben” kell albérletet keresni, akkor nyugodtan írjon egy listát arról, hogy mi mindent szeretne megnézni és megkérdezni a tulajdonostól, hogy később ne verje a fejét a falba, mert rosszul választott.
– A lakásban gondoljunk bele abba, hogy milyen lenne minimum egy évet ott élni! El tudjuk-e képzelni, hogy otthonunknak nevezzük, hogy nyugalmat találunk benne, jól érezzük-e magunkat? Ez talán az első és legfontosabb lépés, amikor megnézünk egy albérletet – mondta a Borsnak Barta Ákos, az Albérlet.hu Ingatlan Kft. ügyvezetője, aki segített nekünk összeszedni a fontos buktatókat.
1. Elhelyezkedés
Igyekezzünk úgy keresgélni, hogy az életvitelünkhöz alkalmas ingatlan legyen, és közlekedés szempontjából ne járjunk rosszul!
Nézzük meg, hogy iskolák, bankok vagy egyéb szolgáltatások vannak-e a közelben, mert macerás lehet egy hivatalos ügy elintézése vagy ha le kellene szaladni egy liter tejért. A belvárosban rengeteg a zajforrás, nézzünk körbe, hogy van-e szórakozóhely az ablakunk alatt, mennyire forgalmas az utca, mennyire bizalomgerjesztőek a járókelők. Nyugodtan csöngessünk be a szomszédokhoz, faggassuk ki őket a lakóközösségről!
2. Kaució
Általában egy vagy három havi (kettô a klasszikus) kauciót kérnek el a főbérlők. Ezzel az összeggel bebiztosítják magukat a tulajdonosok rongálás vagy fizetésképtelenség esetére.
Szögezzük le a szerződéskötésnél, hogy mire nem használható fel ez az összeg, és hogy a végén lelakható vagy visszatérítendő a kifizetett pénz!
3. Látogatás
Le kell szögezni, hogy a főbérlő havonta hányszor és mikor jelenhet meg a lakásban. Mivel az már a bérlő személyes intim tere, nem bukkanhat fel bejelentés nélkül.
4. Rezsi
Fontos, hogy elkérjük a közműszámlákat, hogy felmérjük, mekkora rezsiköltsége van a lakásnak, és van-e valamelyik számlán tartozás.
Meg kell beszélni, hogy átalányban fizetünk vagy egyedi fogyasztás szerint, amit ma már az interneten is lehet rendezni, így nem kell havonta bediktálni az órák állását.
5. Biztosítás
Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy bármikor történhetnek kisebb-nagyobb káresetek a lakásban: tűz, beázás, betörés. Kérdezzünk rá, van-e lakásbiztosítás, és az mit foglal magában pontosan.
6. Felújítás, hibák
Figyelmesen nézzük át a falakat, a csöveket és a konnektorokat! Könnyen el lehet tussolni egy beázást is, ezért a plafont is pásztázzuk sárgás foltokat keresve!
Ha koszos egy fal például, akkor már a szemle alatt beszéljünk arról, hogy tisztasági festéssel adják-e át vagy nekünk kell gondoskodni a mázolásról úgy, hogy a tulaj levonja annak árát a bérleti díjból. Természetesen a számlák felmutatása után.
7. Bútorok
Az albérletek többségét bútorozottan adják ki. Ha van pár saját szekrény, kérdezzünk rá, hogy melyek azok, amiket el tudnak szállítani.
A helyszínen gondosan nézzük át a berendezést és fényképezzük is le, főleg a hibákat, hogy később legyen bizonyítékunk arra, hogy nem mi okoztuk a kárt. A helyszínen készült felvételeket a tulajdonosnak is küldjük át a szerződéskötés napján!
A lakás bútorairól és kiegészítőiről írjunk listát a szerződésbe!
Mindig napfényben, világosban menjünk lakást nézni, mert sötétedéskor vagy este nem láthatóak a hibák, és nem tudjuk felmérni, mennyire sötét az ingatlan.
Szerződéskötéskor kérjük el a tulajdonos okmányait, ellenőrizzük le, hogy valóban ő ül-e velünk szemben!
Sose menjünk egyedül albérletet nézni! Több szem többet lát.
Már a telefonban kérdezzük meg, kisállat jöhet-e, hogy megspóroljuk a felesleges köröket!
Ha rábólintanak a csivavánkra, akkor foglaljuk bele a szerződésbe az ő beköltözését is!
Húzzuk le a vécét, járjuk körbe, szivárog-e, próbáljuk ki az ágyat, hogy el van-e törve, ki van-e feküdve a matrac!
Az elektromos berendezéseket vizsgáljuk végig!
Szerződéskötés előtt soha ne adjunk ki pénzt a kezünkből!