Aktuális

Éhgyomorra puffaszt a fehér lisztes péksüti

B. B.

Létrehozva: 2019.03.25.

Ön eszik ébredés után? Az hagyján, hogy nem mindegy, mit reggelizünk, de vajon számít, hogy milyen italt gurítunk le éhgyomorra?

Forrás: iStock (képünk illusztráció)

Szinte mindannyian kávéval indítjuk a napot, mert azonnali frissességet várunk tőle. Sokan el sem tudják képzelni a készülődést a reggeli koffeinadagjuk nélkül. Abonyi Orsolya dietetikus szerint ez az első dolog, amit el kéne felejtenünk. A szakértő segítségével összegyűjtöttük azokat az ételeket és italokat, amelyek a nap ezen szakaszában tiltólistásak. 

– Nem tanácsos teljesen üres gyomorra meginni a kávét, mert a gyomorsav megnövekedett mennyisége kellemetlen, maró érzést okozhat. Különösen az erre érzékenyeknek nem ajánlanám – tanácsolja Orsolya. A koffein ugyanis piszkálja a gyomorsavat, és a nyálkahártyát is veszélyezteti, ha nincs táplálék előtte a hasunkban. A koffeinmentes változattal is ugyanez a helyzet, sőt hosszú távon fekélyhez is vezethet.

Legálisan fogyaszthatjuk

A reggeli bizonyítottan a legfontosabb étkezés, ezért semmiképpen se hagyjuk ki a napi rutinunkból.

Legyen teljes értékű, tartalmazzon minőségi gabonákat, sovány felvágottakat, zöldségeket, és gyümölcsöket is. Egy kiadós reggeli mellé nyugodtan ihatunk bármilyen gyümölcslevet, bevehetjük vele a gyógyszereinket, és még a kávénk is ki tud húzni minket az asztal mellől. 

Félre a mentollal!

Sokan használják a rágót éhségcsillapítóként, mert a rágásával még pár óráig ki tudják húzni az étkezésig. Vigyázzunk ezzel, mert beindítja a gyomorsavtermelést.

A szakértők a természetes édesítős termékeket ajánlják, a mentol-mentes változatok pedig csökkentik a refluxos panaszokat. 

Ne engedjünk a kísértésnek

Nagyon nehéz ellenállni reggel egy frissen sült péksütinek, aminek olyan hívogatóan száll az illata, hogy összefut a nyál a szánkban. Akár hiszi, akár nem, a legtöbb pékáru – amik fehér lisztből vannak –, mint például a kakaós csiga, a pogácsa, vagy éppen a lekváros bukta, nem tesz jót a hasnak. 

– Sokan tapasztalnak ilyenkor puffadásos panaszokat, de általában ez a nem megfelelő összetételnek és készítésnek, vagy egyéb anyagok használatának tudható be. Reggelire minőségi pékárut együnk: rozskenyeret, vagy teljes kiőrlésű termékeket – mondja a dietetikus.

Módjával a gyümölccsel!

Sokan vagyunk vele úgy, hogy a legegészségesebb, ha gyorsan bedobunk egy kis gyümölcsöt reggelire. Banánt, vagy egy almát.

Esetleg frissen facsart narancslevet. Rossz döntés, mert a legtöbb gyümölcs tartalmaz gyümölcssavat, ami szintén irritálja a nyálkahártyát és a gyomorsavat. Ha nem önmagában fogyasztjuk, hanem például egy szendvics kíséretében, akkor csökkenthetjük a kellemetlen érzéseket. Egy magas rosttartalmú, vagy egy teljes kiőrlésű kenyérrel tökéletes reggelit készíthetünk. 

Savanyúság bolondság

Nagyon sok diéta tanácsolja, hogy egy pohár citromos víz reggelente jótékony hatású lehet, és még segíti a fogyást is. A gyomorégésre hajlamosak mindenképpen felejtsék el a savassága miatt.

– Fogyasszunk bőségesen folyadékot reggelente. Minimálisan ízesíthetünk citrommal, de el kell, hogy keserítsem a diétázókat, a citromos ízvilág és a C-vitamin-tartalmán kívül más hatással nem lesz a szervezetre – árulja el a szakember. 

Gyógyszerekkel nagyon óvatosan

A gyulladáscsökkentő gyógyszerek üres gyomorra való bevétele gyomorvérzést is okozhat. Az aszpirin és a paracetamol tartalmú pirulákat mindenképpen valamilyen táplálékkal vegyük be, mert így kíméletesebb hatása lesz a gyomorra.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek