Több mint száz film és forgatókönyv fűződik a nevéhez, színész, operatőr, hangmérnök és vágó is volt az álomgyár legrosszabb direktora. De tényleg ennyire sokoldalú ember lett volna Alan Smithee? Csak látszólag.
Forrás: iStock
Forgatott westernt, sci-fit, rengeteg horrort és tévéfilmet, még zenei videoklipeket is rendezett Alan Smithee. De mégsem véletlen, ha filmkedvelő olvasóink sem hallottak róla. A rejtélyes hollywoodi direktor százhárom film rendezője vagy forgatókönyvírója volt 1968 és 2000 között, feltűnt színészként is, ahogyan vágott, operatőr és sminkes is volt. Smithee-ben viszont nem a megdöbbentő sokoldalúság a legkülönösebb, hanem az, hogy sosem létezett.
Végig a színész dirigált
Alan Smithee furcsa karrierje egy western 1968-as forgatásán indult. A törvény éber őrének rendezője Robert Totten volt, de a főszereplő Richard Widmark elégedetlen volt a munkájával és addig rágta a producerek fülét, míg elérte, hogy kirúgják. Ezután a veterán rendező, Don Siegel foglalta el a direktori széket: ő olyan híres filmeket készített pályája során, mint a Piszkos Harry Clint Eastwooddal, a Szökés Alcatrazból vagy éppen A testrablók támadása. De a főszereplő annyira beleszólt a munkájába – sok jelenet forgatását egyenesen átvette tőle –, hogy Siegel jelezte a filmrendezők céhének, nem szeretné, ha a film az ő neve alatt futna. Némi vita után a szakmai szervezet egy álnév, az Al Smith mellett döntött, amit a gyakorisága miatt Alan Smithee-re változtattak. Bár a filmrendezők céhe addig szigorúan tiltotta az álnevek használatát, más megoldást nem láttak, Smithee pedig megszületett.
Eszterhas leplezte le
Az álnév önálló életre kelt, sokszor vették elő a mûveiket megvágó stúdiókra sértődött rendezők, gyakran, ha a filmek repülőkön vagy tévében vetített változatából kivágták a durva jeleneteket. David Lynch például az 1984-es Dűne tévés verziója esetében cseréltette le saját nevét Alan Smithee-re.
Két évtizedig csak a szakma és a filmrendezők céhe tudott Smithee valódi kilétéről. A magyar származású forgatókönyvíró, Joe Eszterhas 1997-ben úgy döntött, az egész jelenséget leleplezi és kifigurázza, ezért Rendezte: Alan Smithee – Égj csak, Hollywood! címmel filmet írt.
Mint életrajzi könyvében írja, ez a megjelölés egy filmnél azonnal elárulta a kritikusoknak és a közönségnek, hogy a rendező szerint elfuserálták a filmet. Bár a rendezők céhe hivatalos álnévnek tekintette, nem védette le a használatát, így „sumák módon” Eszterhas is felhasználhatta. Összegyűjtött egy rakás történetet, amit két évtizedes forgatókönyv-írói pályája során hallott vagy átélt, és a filmhez Arnold Schwarzeneggert, Bruce Willist és Sylvester Stallonét kérték fel, hogy önmagukat alakítsák. Producerként még Eszterhas jó barátja, Andy Vajna is beszállt. Végül csak Sly állt kötélnek, de Whoopi Goldberg és Jackie Chan szívesen szerepelt. A poén az, hogy Eszterhas újravágta Arthur Hiller rendező véglegesnek tekintett változatát, utóbbi pedig dühében ragaszkodott hozzá, hogy Alan Smithee-ként tüntessék fel. Ezt sokan ügyes marketingakciónak gondolták, de a bemutató után világossá vált: Hiller bölcsebben nem is dönthetett volna. A szinte élvezhetetlen produkció óriásit bukott, hat Arany Málnát zsebelt be, amiből ötöt maga a szerző kapott.
Hamar újjászületett
Bár az irtózatos bukás, a leleplezés megtörtént, még használták a nevet. A „rendezői székbe” hivatalosan 1999-ben ült utoljára Smithee, miután Kiefer Sutherland kérte, hogy a Szobalány kerestetik című filmje újravágása miatt ne tüntessék fel rendezőként. Végül a rendezők céhe is belátta, úgy elkoptatták a nevet, hogy komikus lenne használni.
A filmgyártás klasszikus problémái ettől persze nem szűntek meg. A Szupernovánál Walter Hill akarta leszedetni a nevét a stáblistáról – nem csoda, hisz a 48 órát és a Megint 48 órát is letette az asztalra –, de a Smithee nevet már nem engedték neki használni, így Thomas Lee lett belőle.
Amikor pedig Alec Baldwin adta a fejét rendezésre, saját véleménye szerint is olyan rosszul sikerült, hogy a kitalált Harry Kirkpatrick néven jegyeztette be az Őrült út a boldogsághoz című filmet. Amikor kiderült, hogy a név őt takarja, határozottan megkérte a rajongóit, ne menjenek el megnézni.