Bizarr művészet - ezt a címet viseli sorozatunk, melyben világhírű alkotók megdöbbentő, megbotránkoztató, sokszor sötét titkairól rántjuk le a leplet. Eheti cikkünkben nem is egyről, hanem rögtön tízről...
1.Agatha Christie nem létező íróasztala
A krimi koronázatlan királynőjének nem volt íróasztala. Állítólag leghíresebb műveit otthona konyhájában vagy épp hálószobájában írta, illetve különböző hotelszobákban.
2.John Steinbeck ceruzái
Az Egerek és emberek Pulitzer- és irodalmi Nobel-díjas írója alighanem grafomán lehetett: írógép helyett a kézírást részesítette előnyben. Az asztalán mindig volt 12 darab tökéletesen kihegyezett ceruza - enélkül hozzá sem fogott az íráshoz.
3.Charles Dickens és a csend
A Twist Olivér illetve a Karácsonyi ének szerzője a szobában fel s alá járkálva találta ki történeteit. Egyébként ugyanez volt a módszere a két nagy gondolkodónak, Kantnak és Nietzschének is. Dickens íróasztalán egyébként mindig katonás rend uralkodott, szobájában pedig munka közben síri csendnek kellett lennie.
4.Virginia Woolf káosza
A brit regényírónő - ha lehet mondani - Dickens tökéletes ellentéte volt: az ő dolgozószobájában ugyanis a káosz uralkodott. Egy csomó szemétnek tűnő apróságot felhalmozott, a régi tollhegyektől a használt gyufákon és a rozsdás gémkapcsokon át a gyűrött borítékokig.
5.Dan Brown homokórája
A Da Vinci-kód és folytatásai szerzője nem csak az írás, de a testedzés megszállottja is: úgy hírlik, kora hajnalban, négy körül áll neki írni, és egy homokórát tart maga mellett időmérőként. Ha a homokszemek leperegtek, nyom néhány fekvőtámaszt, majd újra nekilát írni.
6.Franz Kafka pucér edzése
Kafka is oda volt a testmozgásért: írás előtt és után is tornázott egy kicsit - méghozzá teljesen pucéran.
7.Max Brod Kafka-regényei
Noha a XX. század első felének egyik legkiemelkedőbb írójaként tartjuk számon, Kafka egyetlen regényt sem fejezett be. Sőt, arra kérte barátját, Max Brodot, hogy halála után semmisítse meg az írásokat. a barát azonban az irodalmi értékeket úgy tűnik, többre értékelte, mint néhai barátja kívánságát, és inkább regényformába rendezte az Amerikát, A pert és A kastélyt.
8.Ernest Hemingway könyvhalmaza
Hemingway írógépe - a legenda szerint - alig fért el az íróasztalán, úgy tele volt pakolva könyvekkel. Ráadásul leülni sem nagyon tudott, így általában állva gépelt.
9.F. Scott Fitzgerald
A nagy Gatsby szerzője igen jó pénzt kapott írásaiért. Karrierje csúcsán egyetlen novellájáért 4 ezer dollárt kért az olyan lapoktól, mint a The Saturday Evening Post vagy a Scribner’s. Ez mai értéken 55 ezer dollárt (15 millió forintot) jelent.
10.Honoré de Balzac
A francia író állítólag komoly kávéfogyasztó volt: napi ötven csésze fekete volt az adagja. Rendszerint éjjel írt, de volt olyan is, hogy egyhuzamban 15-20 órát, vagy többet is alkotott.