Ez aztán a türelemjáték! Tóth László egyesével ragasztgatta a rizsszemeket a táblára.
Első ránézésre az ember azt hinné, hogy ez a baglyot ábrázoló kép talán gobelin. Aztán ha jobban megvizsgáljuk, rádöbbenünk, rizsből készült. A kisújszállási férfi nem véletlenül rizsbôl alkot.
– Kisújszállásról, hazánk „rizsfővárosából” származom, így nem volt kérdés, hogy ezt az alapanyagot választom. Az otthonom az itt élő baglyokról és az indiánrizsről híres, ezért összegyúrtam a kettőt – magyarázza a Borsnak a cukrászszakoktató és középiskolai igazgatóhelyettes.
A kép inkább egy műalkotás, mint egy tál étel. 11-féle rizsből készült. Ezek között volt például előfőzött, színes, és olyan is, amit László maga pirított le a megfelelő árnyalatúra. Merthogy festéket egyáltalán nem használt. A szemeket hegyükre állítva tette fel a vászonra, a mintát pedig alulról kezdte kirakni, és soronként haladt felfelé, mert máskülönben szétcsúszott volna az egész.
– Kétszáz munkaórát töltöttem az asztal felett, míg minden rizsszem a helyére került. Főleg éjjelenként dolgoztam rajta, gyakran hajnalba nyúlóan, mert azért a munkám és a családom az első. Így öt-hat hét volt, mire elkészült – mondta László, akinek célja is volt a képpel: a luxemburgi gasztronómiai világbajnokságon indult el vele, és meg is nyerte a szakács artisztika kategóriát.