Gond nélkül lemondhatnak a gyedről az anyukák, hogy visszamenjenek dolgozni, ugyanis a nagyszülő is „átveheti” majd a helyüket. Jövő januártól a nagyszülők elmehetnek gyed-re a szülők helyett, így ők lehetnek az unokával.
Forrás: iStock
A legtöbb esetben a nők maradnak otthon a kisgyerekkel, de például az egyedülálló szülőknél ez bizony komoly fejtörést és anyagi kiesést jelent.
– Otthon maradhat az édesanya vagy édesapa akár három évig a kisgyerekkel, vagy visszatérhet fél év után a munkába úgy, hogy megkap minden családtámogatást, hiszen bölcsődei férőhelyeket is bővítünk, ugyanakkor bevezetjük a nagyszülői gyed-et, hogy még azoknak a családoknak is legyen lehetőségük, hogy valaki vigyázzon a pici gyerekre, ahol mindkét szülő dolgozik, vagy egyedülálló – mondta korábban Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár.
Nyugdíj előtt is unokázhatnak
Nem újdonság, hogy a nagyszülők részt vesznek az unokák nevelésében, hiszen régen is folyamatosan segítettek a kicsik ellátásában. Napjainkban azonban már ritka, hogy több generáció él egy fedél alatt, emiatt a nagyszülők is kevesebb időt tudnak tölteni a kicsikkel. A még dolgozó nagyszülők is gyed-re mehetnek 2020-tól két év alatti unokájukkal, ha a szülők nyilatkoznak arról, hogy a nagyszülôk igénybe vehetik a gyed-et. Ez azok számára remek lehetőség, akiknek még van pár évük a nyugdíjig, de szívesen otthon maradnának az unokával. Ha a nagyszülői gyed ideje lejár, természetesen a nagymama vagy a nagypapa visszamehet a munkahelyére, ám ha közben nyugdíjaskorú lett, akkor elmehet nyugdíjba. A gyed-et a nagyszülô jövedelme alapján állapítják meg, de fontos tudni, hogy a gyed extrát ôk nem vehetik fel. A hatályba lépést követően, 2020. január elsejétől nyílik lehetőség a nagyszülőknek, hogy jobban megismerjék ezt az ellátási formát, amit igénybe vehetnek, így addig még van idő, hogy a gyermekeikkel együtt mérlegeljék az új lehetőséget.
A kormány ezzel az új lehetőséggel, a nagyszülői gyed-del szeretne segíteni a gyereküket egyedül nevelőknek, hiszen így nem kell lemondaniuk a munkahelyükről, és a kicsit is biztonságban tudhatják a nagyszülőknél. A szülők így meg tudják teremteni az anyagi biztonságot, és nem kell bölcsődébe sem adni a picit.
– A nagyszülői gyed rendszere azt hivatott támogatni, hogy a szülők visszamehessenek dolgozni, ha a nagyszülő aktívan részt szeretne venni a gyerek nevelésében – magyarázta az államtitkár.
Bővítik a bölcsödéket
Ahhoz, hogy a szülők visszamehessenek dolgozni, szükség van bölcsődékre is, ahol biztonságban tudhatják a gyermeküket, amíg dolgoznak. A kormány ezért a már meglévő intézményeket is szeretné támogatni, hogy bővíthessék a helyeket. Újabb bölcsődék építését is tervezik, hogy minél több gyereket tudjanak befogadni. Számítások szerint összesen húszezer pluszférőhelyre lenne szükség az országban, hogy a bölcsiskorúakat kényelmesen el tudják helyezni. Ezt a projektet 2022-re szeretnék megvalósítani. Amiatt sem kell aggódni, hogy kevés lesz a bölcsődei dolgozó, ugyanis a kormány a pedagógus-életpályamodell keretében már emelte a gondozók bérét, hogy vonzóbb legyen a szakma.