Egy orvosbiológiát hallgató dán egyetemista, Martin Kaae Kristiansen úgy döntött, megvizsgál mikroszkópja alatt néhány friss zöldséget, melyeket a helyi élelmiszerüzletben vásárolt.
Kristiansen vitt magával répát, burgonyát, zellert és póréhagymát is, majd miután az erőteljes mikroszkóp alá rakta őket, világossá vált, hogy a zöldségfélék mindegyike atkákkal, levéltetvekkel, fonalférgekkel, muslicákkal és különféle lárvákkal erősen szennyezett volt.
– A mikroszkóp segítségével több mint ezerszeresére tudom nagyítani a dolgokat. Mint kiderült, a zeller és a póréhagyma a rovarok szempontjából a két legotthonosabb zöldség volt. A mintákban főként atkák, levéltetvek és halott rovarok voltak, utóbbiak némelyikét penészgomba borította – részletezte Kristiansen, majd rátért az élő rovarokra – Az élők között voltak szintén atkák, muslicalárvák, fonalférgek, medveállatkák, egy azonosítatlan lárva és persze rengeteg baktérium.
A hallgató elárulta azt is, hogy minden organizmusból legalább kettőt keresett, hogy biztosan állíthassa jelenlétüket. Kristiansen végül azokhoz szólt néhány szót, akik ezek után félve harapnak rá egy-egy zöldségre.
– Nem kell aggódni, ugyanis a zöldségek alapos megmosása rengeteget segít. Hőkezelés esetén az élő rovarok bizonyára elpusztulnak, ám ha mégsem, a gyomorsav pusztítja el őket. A lényeg egyébként is ugyanaz: ők mind csak extra fehérjét jelentenek a szervezet számára – zárta szavait némi megnyugtatással a férfi.
(via)