<p>Még ezt megsütöm, aztán mást már tényleg nem főzök – ismerős kijelentés, ugye? Ezután szokott készülni a ráadáskalács biztos, ami biztos alapon. Ön mit csinál a megmaradt finomságokkal?</p>
A karácsony után a húsvét a másik olyan ünnep, ami a hatalmas lakomákról és az emésztést segítő tablettákról szól. Roskadoznak az asztalok a sonkától, az isteni kalácsoktól, a sütiktől és a húsoktól. A háziasszonyok nem bírnak leállni a főzéssel és a sütéssel, hiszen ki tudja, hogy ki állít be vendégségbe, és csak meg kell kínálni a locsolókat is valamivel. Múlt héten még azon agyaltunk, mi legyen a menü, most meg azon, hogy mit csináljunk a maradékkal. A Borsnak Tóth Dávid, a Nébih vendéglátás- és közétkeztetés-felügyeleti osztályának vezetője segített összegyűjteni pár egyszerű ételt, amelyekben felhasználhatjuk a megfelelően tárolt ünnepi maradékokat. A szakértő azt is elárulta, mit hogyan kell tárolni.
Nyálkás felület: irány a kuka!
Bizonyára mindenki asztalán ott csücsült egy hatalmas, igazi házi füstölt sonka. De mihez kezdjünk, ha a fele ott maradt az ünnepi terítés kellős közepén?
– A legfontosabb, hogy csak addig hagyjuk kint szobahőmérsékleten, ameddig a család jóllakik, maximum 1-2 óráig, de utána azonnal tegyük hűtőszekrénybe, hogy elkerüljük a baktériumok elszaporodását – mondja Tóth Dávid. – Ha azt érzékeljük, hogy 3-4 nap után elkezd nyálkásodni a hús vagy egy kicsit savanykás, kellemetlen szagot érzünk, akkor azonnal dobjuk ki, mert fertőzésveszély is fennállhat.
A legegyszerűbb felhasználása a megmaradt sonkának, ha apróra vágjuk és egy sajtos- tejfölös- sonkás tésztát készítünk belőle. Pizzára vagy melegszendvicsre, esetleg salátákba is szórhatjuk. Különleges ízvilágot ad a karakteres hús. A Bors korábban azt tanácsolta, hogy a sonkalevet fagyasszuk le. Ezt akár már most előkaphatjuk, mert finom alaplé főzelékekhez és levesekhez. Például a babgulyáshoz, amibe a sonkát is beletehetjük.
4-5 napig ehető főtten
A húsvéti ünnep alapeleme a tojás. Akár főtt, akár töltött tojást csinálunk, a megmaradt ételeket könnyen fel tudjuk használni. A legnépszerűbb, ha a főtt tojást felkarikázzuk, és rakott krumpliba sorakoztatjuk. Igazán mókásan néz ki, amikor a festett, színes tojásszeletek kerülnek bele a tejfölös rétegbe. Ha nem szeretnénk bíbelődni a szeleteléssel, akkor csak törjük össze és egy ínycsiklandó tojáskrémet is készíthetünk belőle. A megmaradt darabokból levesbetét is lehet, vagy csak panírozzuk be a tojásszeleteket mintha hús lenne, és süssük ki, igazi különlegességet kapunk. Almával, uborkával vagy főtt krumplival keverve egy laza levezető tojássalátát kapunk, ami igazán jólesik a nehéz ételek után.
– A megmaradt főtt tojásokat is érdemes azonnal hűtőszekrényben tárolni, lefedve. Négy-öt napig még elfogyaszthatjuk vagy felhasználhatjuk mindaddig, ameddig nem érzékelünk szürkés elváltozást rajtuk. A majonézes saláták is tojásból készülnek, de hűtött körülmények között is csak egy-két napig tárolhatjuk, utána már nem lehet megenni őket – mondja Tóth Dávid.
Panírmorzsának jó lesz
A fonott kalács is szimbóluma a húsvétnak így nem hiányozhat a desszertek sorából. A megmaradt szeletekből könnyen készíthetünk pirítóst vagy bundás kalácsot, az édes és a sós kedvelőinek igazi csemege. A kissé megszikkadt kalácsból egy kis kreativitással máglyarakást vagy mákos gubát csinálhatunk. A teljesen megszáradt daraboktól se váljunk meg, tegyük aprítógépbe és tökéletes morzsát kapunk belőle. Szilvás gombóchoz, nudlihoz ugyanúgy használhatjuk, mint a zsemlemorzsát.
Fagyasztási kisokos
Különösen jól fagyasztható: minden friss hús vagy húskészítmény, vaj, sajt, juhtúró, túróalapú szendvicskrém. A tejszínt is eltehetjük, ha nem akarunk belőle habot készíteni kiolvadás után.
Készételek: levesek, főzelékek, köretek, főtt tészták. Piskóták, linzerek, élesztős tészták, utóbbiakat nyersen is fagyaszthatjuk. Olajos magvak, hogy megóvjuk őket az avasodástól. A gombát hosszú ideig csak a mélyhűtőben tudjuk tárolni. Tisztítva, szeletelve, kicsi citromos lében megforgatva, zacskókba téve, de akár egészben, megmosva, a tönkjéről a földes részt letakarítva, megszárítva is eltehetjük a fagyasztóba.
Nem fagyasztható: Tejföl, kefir, joghurt, saláták, pudingok, házi majonéz.
Zacskó és műanyag
Csomagoláskor arra kell figyelni, hogy az élelmiszer jól be legyen zárva, minél kevesebb levegő maradjon mellette. Vizesen nem jó fagyasztani, mert jegesedés alakulhat ki a csomagoláson belül. Az üveget felejtsük el, mert a hidegtől széttörik, műanyag edényt használjunk a tárolásra.
(4 adag)
Hozzávalók: 2 l sonkalé, 50 dkg főtt sonka, 4 krumpli, 3 répa, 2 fehérrépa, 1 zeller, 1 vöröshagyma, 120 dkg fejtettbab-konzerv, 4 gerezd fokhagyma, 1 paradicsom, 1 paprika, só, bors, borsikafű, babérlevél
Elkészítés: A sonkalevet feltesszük főni. Ha már forr, mehet bele az apróra vágott krumpli és répa, az egész fej hagyma, a zeller, és a fűszerek. Amikor már szinte teljesen puha a zöldség, akkor tegyük bele a kockára vágott sonkát. A legvégén kerüljön bele a bab. Egy rottyantás, és kész is! Ha pedig nem elég sűrű, egy kevés pirospaprikás rántással segíthet rajta. Kenyér helyett kóstolta már kaláccsal?