A világháborúban odaveszett férfiakat pótolni kellett, és akadt rengeteg nő, aki meg akarta mutatni: helyt tud állni rendőrként. Vajda Sándorné volt az, akinek köszönhetően rendes egyenruhát kaptak.
Majdnem kétszáz nő tolongott 1945 tavaszának egyik napján a budapesti Mosonyi utcai rendőrkapitányág udvarán. Mindössze 18-at választottak ki, hogy aztán polgári ruhában, de „Polizei”-os karszalaggal és egy szál puskával felfegyverkezve kezdjék meg rendőri szolgálatukat.
– Csodálkoztak rajtunk, mit keresünk a Blaha Lujza téren – emlékezett vissza Rózsa Györgynek több mint egy évtizeddel ezelőtt Vajda Sándorné, aki az első magyar rendőrnők „vezérének” tekinthető. Erzsike néni szerint meg akarták mutatni, hogy nőként is helyt tudnak állni. Férfiak sorozták őket, nekik pedig fürdőruhában kellett bebizonyítani: fizikailag megfelelőek a szolgálatra.
Mint az A Magyar Elsők című műsorban elhangzott: a második világháborúban sok férfi elesett a fronton, ezért a rendőrségnek szüksége volt utánpótlásra. A Magyar Kommunista Párt a nőkhöz fordult segítségért. A sorozás felhívásra történt. Ebben a kaotikus időszakban az volt a legfontosabb, hogy helyreálljon a közlekedés és a forgalom a fővárosban. A nők hathetes iskolába kerültek, majd próbaidős rendőrök lehettek.
Az emberek megálltak és nézték Erzsi nénit első szolgálati napján. Esőköpenyben állt a szakadó esőben a kereszteződésnél. A rendőrnők hamar becenevet kaptak, Hekus Loncinak hívták őket. Érdekeiket Vajda Sándorné képviselte, neki köszönhető, hogy két év után végre rendes egyenruhát kaptak. Addig csak cipőjük volt, de előfordult, hogy valaki 36-os lábbal is 41-es lábbelit viselt.
A háború után nem volt ritka a szétesett családok, elkóborolt gyerekek látványa, így a forgalomirányítás mellett a gyermekvédelem volt a legfontosabb feladatuk. Az első női rendőrtiszt Erzsi néni lett 1947-ben. Két évvel később gyermekvédelmi előadóként dolgozott. 1953-ban főhadnagyként, majd őrnaggyá, végül alezredessé léptették elő. 1971-ben ment nyugdíjba. Férjét a háború idején, fiát egy balesetben vesztette el. Családja nem maradt, egy nyugdíjasotthonban élt. Az első magyar rendőrnők egyike pár éve hunyt el.