Megüthetik a bokájukat azok a cégek, amelyek hagyják, hogy szülő nélkül vásároljon a gyerek nagyobb értékben.
Egyedül volt otthon egy 11 éves kislány, amikor a futár meghozta a százezres televíziót, amit a család vásárolt. Amikor a gyerek szülei hazaértek, látták, hogy a képernyő törött, vagyis a termék hibásan érkezett. Egyből reklamáltak a webáruháznál, ám az eladó arra hivatkozott, hogy átvételkor ellenőrizniük kellett volna a tévé állapotát. Mint kiderült, a gyerek át sem vehette volna a terméket. Ilyen problémákkal is fordulnak a Budapesti Békéltető Testülethez. Tulajdonképpen mit szabad és mit nem egy gyereknek ha vásárlásról van szó?
14 év alatt
Nem vehet át olyan árucikket tizennégy év alatti gyerek, aminek kézhezvételéhez aláírás szükséges – kezdi a Borsnak dr. Kóródy Dávid, a Budapesti Békéltető Testület hivatalvezetője. Vagyis jogilag a gyerek aláírása semmis. Ha nincs otthon a szülő, hogy aláírja, akkor a futár köteles visszavinni a terméket.
Az ilyen korúak üzletekben sem szórhatják a pénzt kedvük szerint még akkor sem, ha megtehetnék.
– Ha egy kiskorú bemegy egy áruházba, és odaáll a pénztárhoz mondjuk, egy százezres tévével vagy például játékkonzollal, akkor a pénztárosnak el kell utasítania a vásárlást. A gyerek ugyanis jogilag nem veheti meg, csak szülői engedéllyel. Ha mégis megtörténik a tranzakció, akkor a szülő akár bíróság elé is viheti az ügyet – magyarázza a hivatalvezető.
14 és 18 év között
A fiatalkorúaknak már nagyobb szabadságuk van a vásárlás terén, ami több felelősséggel is jár. A békéltető testület szerint minden eset más és más, ezért nehéz általánosítani.
– Az ilyen életkorú gyermekek esetében mindig komplex módon meg kell vizsgálni az eset összes körülményét – mondja a hivatalvezető. – Egy 16 éves fiú például vehet magának egy tízezer forintos sportcipőt, és ha két nap után leválik a talpa, reklamálhat is, mert az összeg nem olyan nagy. De egy 400 ezres telefon vételénél már a szülő állíthatja bíróság elé a kereskedelmi egységet, ahol eladták a gyereknek a telefont. Egy másik esetben egy iskola megbízta egyik diákját, hogy a szalagavatóra bérelje ki az összes ruhát. Tételesen nagyobb összeget bíztak rá. A helyzet nem támadható, mert igazoltan bízta meg a fiatalt az iskola, és igazoltan erre költötte az összeget.
Egyből küldjük vissza!
Nem kell aggódni, ha a banktól jött egy SMS azzal az üzenettel, hogy az imént csaptunk le a legújabb játékkonzolra, de a gyerekünk a ludas a dologban. A Budapesti Békéltető Testület elárulta: 14 napunk van arra, hogy a megvett terméket saját költségen visszaküldjük, és visszakérjük a pénzünket.
Van néhány eset azonban, ami kivételt képez az eddigiek alól. Például amennyiben a 14– 18 év közötti fiatal átveszi a futártól az előre már kifizetett CD-t, DVD-t vagy az édesanyjának érkező fehérneműket , fürdőruhákat, akkor azokat az árukat már nem lehet visszaküldeni.