Kullancsok tucatjai leselkednek ránk odakint, és aki most szeretné beoltatni magát, már el is késett. Egy szezonon belül akár kétszer is fertőzhetnek vérszívók.
Forrás: Purger Tamás
Szagok, a fehér szín, de egy kivillanó boka is csalogathatja a rettegett vérszívókat. Egy kirándulás során másfél-kétóránként ellenőrizni kéne a testünk minden négyzetcentijét, hogy összeszedtünk-e kullancsot. Megdöbbentő újdonság derült ki a vérszívókkal kapcsolatban: hiába gyógyul ki valaki az általuk okozott fertőzésből, pár hónapon belül újra Lyme-kóros lehet. Ilyen Jäger Valéria is, akit bár egyszer már kikezeltek a korábban reumának hitt Lyme-kórból, idén újra beteg lett.
– 1996-ban derült ki számomra is, hogy évekkel korábban volt klasszikus kokárdasebem, vagyis Lyme-foltom. A vizsgálatok igazolták is a fertőzést, így kezdődhetett a gyógyulásom, ami valóságos újjászületést jelentett – elevenítette fel a Borsnak Valéria. Bár teljesen tünetmentes lett, és úgy 20 évig nem is járta a természetet, két-három éve ismét megtalálták a vérszívók.
– Újra kirándulni, kertészkedni kezdtem, tavaly pedig 30 csípést találtam magamon, megint fertőzött lettem – mondta Valéria.
Az asszony egy újabb, több hetes antibiotikum-kúra után most még nem tudja, meggyógyult-e, várja az eredményt.
Dr. Kapiller Zoltán állatorvos szerint érdemes a kullancsot megtartani és teszteltetni, valamint a betegséggel kapcsolatos laborvizsgálatot elvégeztetni a fertőzés gyanúja után 1–2 hónappal.
A Kullancsszövetség egyébként most egy olyan mobilapplikáción dolgozik, ami GPS-koordináták alapján mutatja be a túrázóknak, adott területek mennyire és milyen kullancsfajokkal fertőzöttek. És még abban is segít, hogy a közelben hol lehet beszerezni például kullancsriasztó spray-t.