Rossz kutya – gondolná mindenki elsőre. A négylábúak viselkedészavara mögött sokszor a gazdik szokásai állnak.
Forrás: iStock (képünk illusztráció)
Sokat hallhattunk már arról, hogy az okostelefonok rontják a szociális készségeket. Az emberek ma már hosszú órákat töltenek naponta a telefonjuk nyomogatásával, a felmérések pedig rendre azt mutatják, csökkennek a tartalmas beszélgetések, és romlanak az emberi kapcsolatok az internet és a csetelés miatt.
Egy friss kutatás szerint nincs ez másképp a házi kedvenceink esetében sem. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az okostelefonok és a közösségi oldalaktól való függőségünk bizony rossz hatással van a kutyánkkal kialakított kapcsolatunkra is.
„Az ebnek folyamatos visszajelzésre és kapcsolatra van szüksége. Ha ott ül velünk szemben a kutyus, és arra vár, hogy valamilyen módon kommunikáljunk vele, ám mi csak tovább görgetünk a Facebookon, idővel problémákkal kell szembenéznünk. Ha ez az állapot hetekig, hónapokig, netán évekig fennáll, észre sem vesszük, hogy az állat ez idő alatt új, rossz szokásokat vesz fel.
Másfelől idővel megszokja, megtanulja, hogy ránk nem számíthat, ezért inkább más állatok vagy emberek társaságát fogja keresni” – fejtegeti Iain Booth, az angol VetUK alapítója.
A kutatók szerint egy idő után a kutyában kialakulhat a magányosság, az elszigeteltség, esetleg a kirekesztettség érzése, ami hosszú távon depresszióhoz és/vagy viselkedésproblémákhoz vezethet.
Elhidegülnek egymástól
A kutyák nagyon jó megfigyelők és tanulékonyak. Folyamatosan megfigyelnek bennünket, ismerik a szokásainkat, és reagálnak is rájuk. Például ha hosszú ideig csak a kütyükkel foglalkozunk, és ez idő alatt egyáltalán nem törődünk velük, akkor ezt megtanulják és reagálnak rá.
Mivel társas lények, az is lehet, hogy a parkban helyettünk inkább mással kezdenek el barátkozni, valakivel, aki odafigyel rájuk. Akár idegenekkel is, még az is lehet, hogy inkább velük akarnak maradni és elsőre nem hallgatnak a behívásra, amikor mi már indulnánk haza. Ha ilyenkor belegondolunk, ez miért lehet, valószínűleg elsőre az jut az eszünkbe, hogy kutyánk elfelejtette, amit tanult, pedig valójában csak az együtt töltött tartalmas időtöltés a kevés.
Rossz kutya
A mai világban az okozza a napi izgalmat, ha valaki hozzászól a legújabb megosztásunkhoz, vagy éppen mi mondjuk el véleményünket mások posztjai alatt. Ilyenkor kedvencünk unatkozik, és próbálja lekötni magát valamivel.
Például olyan dolgokat rág meg, amiket korábban sose, le-fel rohangál és rendetlenséget csinál a lakásban, hogy levezesse felesleges energiájukat. Még az is lehet, hogy a szobatisztasággal is felhagynak, vagy nekiállnak ásni. Szakértők szerint sokszor azért teszik ezt, hogy felhívják magukra a figyelmet. Egy idő után pedig állandósulhat az új viselkedés.
Van még remény
A kutyáknak rendszeres törődésre van szükségük ahhoz, hogy kiegyensúlyozottak legyenek. A nyugodt állapot eléréséhez nem csak fizikailag, szellemileg is le kell fárasztani őket.
– Napi egy-két óra közös programra van szükségük a kedvenceknek. Ez lehet séta, vagy otthoni foglalkozás, amikor azt érzik, körülöttük forog a világ. A kapcsolat visszaépítése nem fog egyik pillanatról a másikra menni, de játékkal, és figyelemmel, esetleg kutyaiskolával bármilyen elrontott kutya–gazdi viszonyt helyre lehet hozni – mondja a szakértő.