Nem mindig az aratja le a babérokat, akié az eredeti ötlet. Így volt ez a múltban is. Számos fontos találmány és elmélet más fejéből pattant ki, mint akinek máig tulajdonítják azokat. Íme a legismertebb esetek, amelyek hátteréről mégsem tudunk túl sokat.
Forrás: AFP
A világ egyik legmeghatározóbb találmánya nélkül már el sem tudnánk képzelni az életünket. A mesterséges fény lehetővé tette, hogy éjszaka is működjenek a gyárak, az utak biztonságosabbak lettek, és számos új mukahelyet biztosított az embereknek. De valójában nem Thomas Alva Edison volt az ötletgazda. Humphry Davy angol tudós már előtte előállt a villanykörte ötletével. A baj az volt, hogy csak pár órát világítottak, utána egyből kiégtek. Edison tökéletesítette, és így már hosszabb ideig működtek.
Ma már szinte mindenki szekrényében ott lapul egy farmernadrág. Eredetileg azonban a szabómester, Jacob Davis találta ki, hogy fémgombokat varrjanak a munkások, aranyásók nadrágjának anyagára, így sokkal strapabíróbb lesz. A gombok megvásárlását azonban nem tudta finanszírozni, így a főnöke, Levi Strauss kapva kapott az ötleten, és saját neve alatt futtatta be a farmert.
A modern tudomány atyjának tekintik Charles Robert Darwint, aki evolúciós elméletével ment szembe kora világképével. Mindvégig kitartott felfedezése mellett, de tudta, hogy már látta valahol ezeket a gondolatokat. Nagyapja, Erasmus Darwin kezdett foglalkozni az elmélettel. Igaz, mindössze egy verset írt róla, nem fektetett bele nagy energiát. Vajon sejtette, hogy bogarat ültetett unokája fülébe?
Oroszi László kifejlesztette az irányítósávos futballcipőt, aminek a mintázata miatt könnyebben irányítható a focilabda. A találmányból az adidas is rendelt. Egy évvel később pedig egy futballikon lábán ilyen cipő tündökölt adidas felirattal. Oroszi perelt, és végül nyert a multicég ellen.
A relativitás elmélete egyértelműen Albert Einstein nevéhez fűződik. Azonban egyes kutatók szerint a felfedezésben komoly szerepet játszott első felesége, Mileva Maric is. Mileva az egyik első matematikus- és fizikusnő volt, akivel a legendák szerint közösen írták le az elméletet. A nő egyébként rejtélyes módon eltűnt a publikálás után, aminek dátuma éppen egybeesett azzal, amikor Einstein beadta a válási papírokat.
Ferdinand von Zeppelin 15 ezer márkáért vette meg a merev oldalú léghajó jogait a magyar származású Swarz Dávid özvegyétől. A keszthelyi születésű férfi már az 1880-as években dolgozott a léghajó tervein. Egy üzemvezetővel elkezdték gyártani, és 1896-ban megtartották az első próbarepülést. Ám nem maradt sokáig fent a levegőben, és a felfedező nem sokkal később meghalt.
Úgy tanultuk, hogy a telefon feltalálója Alexander Graham Bell. Pedig 1861 októberében már Philip Reis is bemutatta a találmányt. Igaz, nem szenteltek neki nagy figyelmet. 1876-ban aztán Bell is előállt a saját verziójával, amit sokkal könnyebben lehetett alkalmazni. Egyébként az ötlet sem volt teljesen eredeti, egy olasz feltalálótól, Antonio Meuccitól származott, de nem tudta szabadalmaztatni, amit végül Bell tett meg. 2002-ben az Egyesült Államok el is fogadott egy nyilatkozatot, amelyben Meuccit ismeri el a telefon feltalálójaként.