<p>B. Miklós előtt és után is buktattak le rendőröket, akik bűncselekményeket követtek el, az ő esete mégis egyedi. 15 éven át számos betörést követett el, és nem egy esetben helyszínelt saját bűntetteinél.</p>
B. Miklós rendőr százados a veszprémi rendőrség egyik legjobb bűnügyi technikusa volt. Bár kollégái nem szerették, a munkáját elismerték. Neki ez mégse volt elég. Amikor arról kérdezték elfogása után, hogy miért csinálta, azt válaszolta, először a pénzért kezdte. Akkor se állt le, amikor egy ember életét tönkretette. Az egyik betörése alkalmával felismerte egy járókelő, de amikor azonosította a rendőrségen, nem hittek neki, sőt őt vádolták meg, amit nem tudott többé lemosni magáról.
A rendőr tudta, hogy az adatbázisban nem szerepel az ujjlenyomata, ha meg mégis meggyanúsítják, azt mondta volna, hogy ő helyszínelt a tetthelyen, így kerülhetett oda a lenyomat. Már az ország legjobb nyomozói is őt keresték anélkül, hogy bármi információjuk is lett volna az elkövetőről. Csak annyit tudtak, az 1975 óta ténykedő betörő a Kinizsi páncélszekrényekre specializálódott. Pontosan tudta, hogy hol kell megfúrni ezeket a szerkezeteket, ezért Egyfúrós Kinizsisnek nevezték el.
„Éreztem, hogy valamit csinálnom kell, hogy mennem kell betörni. Tulajdonképpen a szakmai elismerés hiánya váltotta ki belőlem ezt a pótcselekvést” – indokolta, amikor a miértről faggatták. Eredetileg esztergályosnak tanult, majd gépésztechnikus végzettséget szerzett, így megvoltak az alapismeretei. Lebukása után igyekezett magát profi betörőnek beállítani, mondván, az ország legbiztonságosabb páncélszekrényét is képes 20 perc alatt kinyitni – de kollégái szerint csak fényezte magát, hogy a börtönhierarchiában már a tekintélyes mackóst, ne pedig a zsarut lássák benne.
1990. november 14-én egy a lakásához közeli épületbe indult egy ügyvédi munkaközösség irodáját kirámolni. Arra nem számított, hogy kollégái aznap járőrözni fognak arra. Mivel többször elfelejtették bezárni az épület ajtaját az ott dolgozók, ezért ellenőrizték a bejáratot: zárva találták, így meglepődtek, amikor a következő körön zajt hallottak az épületből. Bementek, és feljebbvalójukkal, B. Miklós rendőr századossal találták szemben magukat. Utasítására a járőrök is elkezdték keresni a betörőt. Nem találtak semmit, de amikor B. hátat fordított nekik, látták, hogy egy csavarhúzó, egy feszítővas és egy álkulcskészlet lóg ki a zsebéből. Úgy döntöttek, követik, majd amikor újra ellenőrizték az épületet, látták, hogy az ügyvédi munkaközösség irodáját kirámolták. Másnap a keresőkutya meg sem állt a százados házáig. Így bukott le 15 év után az Egyfúrós Kinizsis.
Ha érdeklik a retro bűnügyek, látogasson el az Élet elleni bűncselekmények Facebook-oldalra!