Egy mozdulattal el lehet lopni a legbonyolultabb biztonsági rendszerű autót is, de még mindig inkább a könnyű prédára utaznak a tolvajok. Az sem mindegy, hol parkolunk.
Az utóbbi években egyre kevesebb autót loptak el Magyarországon: a PRE-STAT adatai alapján 2010-ben országosan még 16 890 esetet regisztráltak a hatóságok, azóta drasztikusan lecsökkent ez a szám. Annak ellenére, hogy 2010-től 2017-ig több mint félmillióval nőtt a forgalomba lévő autók száma, tavaly csak valamivel több mint 2700 kocsit törtek fel, vagy loptak el az egész országban. Az elmúlt években változott annyit a technika, fejlődtek annyit a riasztók, és elterjedtek annyira a GPS alapú nyomkövetők, hogy visszaessen a feltörések, lopások száma.
– Mi úgy látjuk, a legtöbbet a rendőrség tett ebben a kérdésben. Amióta felállt a kifejezetten kocsilopásokra szakosodott csoport, jóval kevesebbet kötnek el a tolvajok – mondta a Borsnak Vezda László, a Nemzetközi Autóvadász Közhasznú Egyesület elnöke. – De a NAV is egyre többet vizsgálódik a bontókban, így több, feketepiaci alkatrészre szakosodott hálózat is eltűnt az elmúlt években. Közrejátszik még az is, hogy sok luxusautó-tolvaj elment külföldre, hiszen ott jobban megéri ezeket meglovasítani, itthon pedig a népautók mennek.
Az elnök szerint mindezeknek együtt köszönhető, hogy ők is kevesebb bejelentést kapnak. 2016-ban 33, tavaly 12 autót talált meg az egyesület, ezek azonban egyben maradtak, és valahol parkoltatták őket, ezért lettek gyanúsak.