Több nemzetközi áruházlánc bejelentette, hogy pár év múlva csak mélyalmos termelésből származó tojásokat fog árusítani. A váltás megdrágítja a reggeli tojásrántottát.<br />
Forrás: Végh István
Magyarországon a boltok polcain lévő tojások 80–85 százaléka ketreces tyúktartásból származik. Az eladások azt mutatják, hogy a vásárlók szívesen röpülnek rá az olcsóságuk miatt ezekre a termékekre, ugyanis ha csak a tartásmódot nézzük, akkor a ketreces tartásnál a mélyalmos nagyjából 12–15 százalékkal, a szabad tartású pedig 40 százalékkal drágább.
– A világon jelenleg az EU-ban a legszigorúbbak a tojástermelésre vonatkozó szabályok, ami a ketreces tartást illeti, itt szabják meg a legnagyobb minimális „férőhelyet” a ketrecben tartott tyúkok számára – kezdte a Borsnak Pákozd Gergely, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének alelnöke.
– A nagy áruházláncoknak azonban ez már kevés, csak mélyalmos tojásokat szeretnének forgalmazni. A Tesco már bejelentette a váltást, és sorra követi a többi áruházlánc is. A Spar, a Penny, az Aldi és a Lidl is pedzegeti, hogy átáll a mélyalmos tojásokra, nem kér a ketreces tartásból származókból. Az állatvédők által oly fontosnak tartott, egy tyúkra jutó négyzetcentiméter-szám azonban csak egy tényező a termelésben. Vannak például olyan mélyalmos – tehát nem ketreces – tenyésztők, akik évente csak egyszer takarítják ki a trágyát a tyúkok alól, holott a higiéniai előírások szerint a fogyasztóhoz csak tiszta, szagtalan tojás kerülhet, amit előtte tilos megmosni – magyarázta az alelnök.
A szakemberek attól tartanak, hogy az áruházláncok döntése miatt megindul az ellenőrizetlen termékhamisítás: olyan jelölést kapnak a tojások, mintha azokat az új előírások szerint termelték volna. Mert bár például a piacon vagy más üzletekben továbbra is lehet majd árusítani ketreces tartásból származó tojást, a hazai termelők az árujuk döntő részét jelenleg az áruházláncoknak adják el.
Varga János püspökhatvani tojástermelő mindehhez hozzáteszi: a takarmány befolyásolja az ízt, nem a tartás.
– Nem lesz finomabb a tojás attól, hogy a tyúkokat szabadon vagy nagyobb ketrecben tartják. Az íz és a mennyiség a takarmánytól függ. Ha jól van tartva, ellátva, bárhol lerakja a tojást a tyúk, amikor jön az inger – mondta a Borsnak a szakember.