<p>Minden második Down-kóros gyerek szívbetegséggel jön világra, s míg régen csak legyintettek rájuk, ma szeretettel csordultig telt pici szívüket a Gyermekszív Központban műtik.</p>
Feldolgozni egy családnak, hogy Down-szindrómás babájuk született, nem mindig egyszerű. Különösen úgy, hogy ezeknek a kicsiknek nemcsak az értelmi visszamaradottsággal, hanem a fejlődési rendellenesség miatt egyéb bajokkal is meg kell küzdeni. A leggyakoribb a szívhiba, ami minden második downos babát érint, és sokszor csak műtéttel orvosolható. Sokukról családja is lemond, mégis van segítség! A Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet (GOKI) büszkén vállalja, hogy egy olyan gyógyító műtétet végeznek a betegeken, ami után teljes életet tudnak élni a gyerekek. Dr. Prodán Zsolt szívsebész mesélt nekünk erről a külön kis világról.
– Amióta tudjuk, hogy miben különbözik egy ilyen beteg az átlagtól, és mik lehetnek a speciális igényei, azóta egy sokkal jobb életet tudunk nekik biztosítani – kezdte dr. Prodán, aki azt is elárulta, nemcsak az orvosok segítenek a babáknak az intézmény falain belül, hanem az érintett szülők is egymásnak.
– A Down-szindrómás gyerekek egy külön kis univerzumot hoznak maguknak létre, ahol nagyon felerősödnek a pozitív emberi kapcsolatok. Rendkívül kötődnek társaikhoz, számukra minden emberi kapcsolat nagyon fontos. Egy ilyen gyerek, vagy akár felnőtt, nagyon nehezen viseli, ha elhagyják őt, és nem tudja feldolgozni, ha egyedül marad. Ebben is próbálunk segíteni az örökbefogadási programunkkal – folytatta a doktor.
Az intézmény annyira szívén viseli a gyerekek sorsát, hogy mindent elkövetnek, hogy a magukra hagyott babák családra találjanak. Szerencsére sokan szeretnének kimondottan Down-szindrómás kicsit örökbe fogadni. A sikertelen műtétek száma elenyésző, nagyon sokan egészségesen távozhatnak a kórházból. A doktor úr elmesélte a legszebb sikertörténetét is, amit személyesen élt át.
– Volt egy kisfiú, akinek a szülei nem bírták a megpróbáltatásokat, és egyedül hagyták a kórházban. Elvégeztünk rajta egy sikeres billentyűműtétet, de valamiért mégsem javult az állapota a kicsinek. Észrevettük, hogy a tüdeje össze fog omlani, de nem jöttünk rá, hogy mi baj lehet egy teljesen jól sikerült operáció után. Ekkor úgy döntöttem, hogy ismét feltárom és kísérletet teszek, hogy hátha megtalálom a baj forrását. Ismét csak a szerencsének köszönhetem, hogy észrevettem a bajt, amit azonnal megoldottam, és a kisfiú továbbra is életben maradt. Ekkor újabb csoda érkezett hozzánk, mert egy tanárnő kizárólag Down-szindrómás gyereket szeretett volna örökbe fogadni. Könnyek között búcsúztunk el egymástól, mert tudtam, hogy nemcsak az életét mentettem meg a fiúnak, hanem egy szerető anyát is tudtam neki adni az örökbefogadási ceremónia által.
Maga a Down-szindróma egy kromoszóma-rendellenesség: az érintetteknek eggyel több van a kelleténél. Még így is, hogy általában az átlagos intelligenciában a többiek alatt lesznek, ez a leggyengébb rendellenesség, ennél csak súlyosabbak lehetnek. Persze ennek a betegségnek is vannak fokozatai, de ami még ennél is szomorúbb, hogy a szívhiba sajnos nagyon tipikus erre a csoportra.