Bár a május inkább áprilisra sikeredett, talán nem marad el az idei nyár, és azért lesz mit eltenni befőttként, lekvárként – vagy éppen szörpként. A sort aktuálisan a szamócával és a bodzával indíthatjuk.<br />
Az orvosok szerint naponta legalább másfél liter vizet (esetleg teát vagy gyümölcslevet) kell meginnia egy felnőttnek, de valljuk be, az emberek többsége intenzívebb ízélményre vágyik.
Mégis érdemes elkerülni a cukros üdítőket, amikkel szemben jó alternatíva lehet a házi készítésű szörp. Ezekben ráadásul a cukor is kiváltható mással.
Mézzel is édesíthetünk
Minden gyümölcsre igaz, hogy akkor a legérettebb és legédesebb, amikor szezonja van. Marton Adrienn séf szerint ezt most jól ki lehet használni a földieper- vagy a bodzaszörp készítésénél. – Aki nem szeretne sok cukrot a szörpbe, annak most érdemes házilag készíteni a szezonális gyümölcsökből. A bennük lévő gyümölcscukor jóval egészségesebb, mint a finomított fehér cukor, amiből így ilyenkor, a szezonban kevesebb kell a szörpbe. Ha valaki egyáltalán nem szeretne cukrot használni, helyettesítheti agavéval vagy mézzel. Ugyanolyan finom ízt lehet elérni velük – mondta a Borsnak.
Marton Adrienn rozmaringos földieperszörpje
Hozzávalók: 300 g földieper, 100 g hársfaméz, 2 szál rozmaringág, fél citrom leve, szóda vagy ásványvíz. Elkészítés: az eper szárát leszedjük, majd alaposan megmossuk, és aprítógép segítségével összeturmixoljuk. Az eperpépet egy lábasba tesszük, hozzáadjuk a mézet, a citrom levét, reszelt héját és a rozmaringágat. Felforraljuk, majd lefedve két órán keresztül állni hagyjuk. A pépet átszűrjük, és amikor teljesen kihűlt, szódával vagy ásványvízzel hígítva, citromszeletekkel kínáljuk.
A Bors tippjei
l A rebarbaraszörphöz jól passzol a fahéj is, valamint valamilyen piros gyümölcs, ugyanis egy idő után elveszíti a színét. A piros bogyós gyümölcstől azonban szép élénkvöröses lesz. Ezek a bogyós gyümölcsök lehetnek akár mélyhűtöttek is. l Miután beleöntöttük a felforrt szörpöt egy üvegbe, és rátettük a tetejét, azonnal fordítsuk fejre öt percre! A forróság sterilizálja a kupakot és a palackban lévő levegőt, így tartósítószer nélkül mehet be a spájzba a szörp. l Egy finom földieperszörphöz tökéletesen passzol a pezsgő. Csak öntsünk egy keveset a szódával elkészített szörphöz!
Paradicsomot a málnába!
Sokan azért is készítenek otthon szörpöt, mert szeretnek különböző kombinációkkal kísérletezni. Így van ezzel Marton Adrienn is. Az egyik jól bevált receptje például a szamócaszörp rozmaringgal megspékelve. – Mivel a rozmaring fás szárú fűszernövény, a végén ki kell venni, de az íze a szörpben marad. Ezt a folyamatot nevezzük a konyhában fúziónak – magyarázta a séf, aki nem riad vissza attól sem, hogy koktélparadicsommal dobja fel a málnaszörpöt. – Sokan nem gondolnák, de a málna és a paradicsom nagyon izgalmas párosítás, főzetük fantasztikus ízkombinációt produkál. A rebarbarával már más a helyzet. Szintén finom, de ha valaki először áll neki otthon szörpöt főzni, lehetőleg ne ezzel kezdje, mert hamar elmehet tőle a kedve. A rebarbarát ugyanis nagyon sokáig kell főzni. Hasonlóan viselkedik, mint a fehér spárga. Lehet bodzával kombinálni, de ha nincs sok ideje az embernek, akkor inkább ne kezdjen hozzá!
Kaldeneker György bodzavirágszörpje
Hozzávalók: 30-45 bodzavirágtányér, 3 citrom, 3 kg kristálycukor, 30 szem citrompótló. Elkészítés: tegyük a bodzavirágokat egy nagy fazékba, és öntsünk rá annyi vizet, hogy bőven ellepje! A virágokat nem kell megmosni, mert sok ízanyagot veszítünk el vele. Dobjuk bele a vékony karikákra felszeletelt citromot, keverjük jól össze, majd tegyünk a fazékra fedőt! Legalább egy napig hagyjuk így ázni a bodzát! Másnap sűrű szövésű anyagon szűrjük át, a levet öntsük egy nagy fazékba! Adjuk hozzá a citrompótlót, a cukrot, és forraljuk fel! Még forrón töltsük üvegekbe, és miután jól lezártuk, tegyük száraz dunsztba! Hideg vízzel hígítva és egy friss mentalevéllel fogyaszthat