Aktuális

Hagyjon időt az élesztőnek, különben repedezik a bukta!

Bors

Létrehozva: 2019.05.11.

Kelt tészta vagy leveles? Dzsem vagy lekvár? A nagyiféle buktának bizony kell a gondoskodás.

Hagyjon időt az élesztőnek, különben repedezik a bukta!

Elég csak a gyöngybetűkkel írt receptet olvasni a már sárguló papíron, vagy a hatalmas tálca szuperpuha lekváros buktára gondolni, és már vissza is repültünk az időben gyerekkorunk legszebb napjaihoz. Mindenkinek van egy családi története egy még langyos, porcukorral jó vastagon megszórt buktáról. Lehet túrós, de akár sós is, egy biztos: a bukta szinte már hungarikumnak számít.

Variálható a töltelék

Ha valaki különlegesre vágyik, akkor többféle tölteléket is tehet a buktába. Akár mediterrán ízesítést is használhat, de kerülhet bele mák, dió, puding, nutella, gesztenyepüré vagy mogyorókrém is. Magát a tésztát is feldobhatja, ha a liszt egy részét helyettesíti egy kevés darált dióval, mákkal, vagy mandulával.

Leveles tésztával is csalhatunk, ha nincs idő

Aki nem akar otthon a tészta dagasztásával és kelesztésével vesződni, az választhatja a bolti leveles tésztát is. Ha fagyasztottat vásárol, akkor hagyja, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen, de semmiképp se tegye mikróba, mi­vel így elveszti leveles állagát, tönkremegy! Ezt a tésztát nyújtsa ki, majd vágja fel egyforma kockákra. Mindegyik közepére mehet a lekvár vagy a túró, majd óvatosan dolgozza össze a tészta széleit, 180 Celsius-fokos sütőben körülbelül 15-20 perc alatt készen van. 

Fördős Zé: 1 centi vastag legyen!

– A hagyományos kelt bukta a legfinomabb. Ehhez tejben fel kell futtatnunk az élesztőt, amihez kell még 1 evőkanál liszt és egy teáskanál cukor. Egy keverőtálba tegyünk 600 gramm lisztet, csipet sót, 60 gramm cukrot, 2 tojássárgáját, 1 egész tojást, 60 gramm lágy vajat és a felfuttatott élesztőt. Ezt addig dagaszszuk, amíg fényes lesz a felülete, majd letakarva szobahőmérsékleten 50 perc alatt a duplájára kelesztjük. Ezután körülbelül egy centiméter vastagságúra nyújtjuk. Téglalapokra daraboljuk, s az alsó részükre tesszük a lekvárt, majd a jobb és bal oldalát behajtjuk, az alsót rá­hajtjuk a töltelékre, majd az egészet feltekerjük. Szorosan egymás mellé tesszük a buktákat, a tetejüket megkenjük tojással és mehet a sütőbe körülbelül 20 percre – mondja Fördős Zé a Street­kichen oldalán. 

Marton Adrienn: a kelesztésen áll vagy bukik a sütemény

– A kelesztés nagyon fontos, azért is, mert ha nem kel meg rendesen a tésztánk, akkor sütéskor berepedezik. Ez azért van, mert az élesztő egy élő dolog, és kelesztéskor nő meg a térfogata. Ha nem hagyjuk megkelni, akkor sütés közben kezd majd nőni, ami miatt megrepedezik a tészta. Fontos még, hogy mindig előmelegített sütőbe tegyük a buktát, mivel nem tesz jót a tésztának, ha a sütővel együtt melegszik. Gyerekkoromban mindig baracklekvárral ettem a buktát. Ha nem akarjuk folyósra a tölteléket, akkor sütésálló vagy sűrűbb lekvárt használjunk. Egyes ízeket kerülni kell. Ilyen például a narancslekvár, ami hamar megkeseredik – mondta el tapasztalatait Marton Adrienn gasztro-műsorvezető.

Szitálástól lesz omlós a tészta

- A lisztet minden esetben szitálja bele a tálba, így sokkal finomabb, omlósabb tésztát kap.
- Soha ne forró tejbe tegye az élesztőt, a legjobb, ha körülbelül 37 Celsius-fokra melegíti fel.
- Hogy még lazább kelt tésztát kapjon, érdemes sütés közben egy kis edénybe alulra egy kevés vizet tenni, ugyanis a gőz puhítja a süteményt.
- Ha megsült, soha ne vegye ki melegen a tepsiből! Mindig várja meg, hogy legalább langyosra hűljön!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek