Aktuális

Túléli a lepke a tapizást

Címkék
lepke
BoBe

Létrehozva: 2019.05.25.

Gyönyörűek, színesek, és ha meglátunk egyet, rögtön el akarjuk kapni. De vajon elpusztulhatnak  a lepkék, ha megfogjuk őket, vagy ez csak egy tévhit?

Túléli a lepke a tapizást

Forrás: iStock

Sok állatokkal kapcsolatos leckét tanulunk szüleinktől gyerekkorunkban. Ezek közül az egyik, hogy ne fogdossuk meg a lepke szárnyát, mert ha lesöpörjük a rajta lévő hímport, elpusztulnak. Az igazság az, hogy a szárnyaikon található, hímpornak nevezett apró fedőpikkelyek elsősorban a szárnyak merevségét szolgálják. 

– A lepkék tu­dományos neve Lepidoptera, ami azt jelenti, hogy pikkelyes szárnyú. Ez arra utal, hogy a szárnyaikon akár egymillió pikkely is található. Ezek adják a lepkék mintázatát és a színét. Ha ezeket elveszítik, vagy megsérülnek, akkor befolyásolhatja akár a szaporodásukat is, mert a színük és a mintájuk alapján azonosítják egymást. Belehalni azonban nem fognak – árulta el a Borsnak Sár József entomológus, majd hozzátette, hogy a lepkék szárnyán levô pikkelyek a repülésben és a védekezésben is fontos szerepet játszanak. 

Gigászi: 15 centis

A világon körülbelül százötven­ezer lepkefaj él, ebből három­ezer-ötszáz található meg ha­zánkban is. Talán meglepő, de Magyarországon a lepkék több mint fele molylepke, a többi nagylepke.

– Itthon a nagy éjjeli pávaszem a legnagyobb. Védett fajról beszélünk, aminek értéke akár az ötvenezer forintot is elérheti. Szárnyfesztávolsága akár 15-20 centi is lehet. Egy másik faj, az úgynevezett Antheraea yamamai Délkelet-Ázsiából származik, a méretei hasonlóak, és már olyannyira elterjedt Magyarországon, hogy szinte őshonosnak lehet nevezni – mondta el a szakértő.
A legkisebb fajokat mikrolepkéknek nevezik, ezek alig 2-3 milliméteresre nőnek meg. 

Még nincs rajzás

Felmerülhet a kérdés, hogyan hat a lepkékre ez a szélsőséges időjárás? Az ember azt gondolná, hogy a hőingadozás és a nagy mennyiségű eső jócskán megnehezíti az éle­tüket. 
– A kora ta­vaszi nagy me­leg miatt a pe­tézés is előbb indult be. Ám a mostani hűvös, esős idő miatt a rajzás még nem történt meg. Az ősz egyébként sokkal to­vább tart már, enyhébb is, emiatt mind több mediterrán és szubtrópusi faj jelenik meg hazánkban. Ez egy lassú folyamat, de ha a klímaváltozás ennyire felgyorsul, akkor ez a folyamat is beindulhat – mondta József.

Pillangó vagy lepke?

Bizony sokaknak okoz fejtörést a kérdés, hogy mitől pillangó a pillangó, vagy mitől lepke az adott rovar. 

Lepke: általában két pár szárny jellemzi. Vannak nappali és éjszakai életmódot folytatók. Növényi nedveket, nektárt vagy virágport fogyasztanak. Rövid életűek, a párosodás és petelerakás után elpusztulnak. 

Pillangó: a pillangók a lepkék rendjének egyik családja, főleg a nagy színpompás fajok. Gyakran a hátsó szárnyaiknak nyúlványa van, a tor és a potroh szőrös. Leggyakrabban a fecskefarkú lepkével találkozhatunk, de ne tévesszen meg senkit, a neve ellenére pillangó. Igaz a mondás: minden pillangó lepke, de nem minden lepke pillangó. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek