Nem csak a kávé és az energiaital létezik. Még az utolsó pillanatban is be lehet vetni ezt-azt, hogy frissebbek legyünk és jobb legyen az érettségi eredménye.
Forrás: iStock
Most a középiskolásokon van a sor, hogy megmutassák, mi ragadt rájuk az elmúlt években, vagy mit tudtak megjegyezni pár éjszaka alatt.
Bárki bármikor kerülhet olyan helyzetbe, hogy gyorsan meg kell tanulnia valamit, mert teljesítenie kell. Még a reggeli is befolyásolja a teljesítőképességet.
Tea, citrom és a zöld levelek
Egy korty citromos víztől azonnal kimegy a fáradtság a testünkből. Az erős savanyú íz bekapcsolja az agyat, de káros hatásai is vannak. Megmarja a fogzománcot és rendszeres fogyasztás esetén megnöveli a reflux kialakulásának esélyét. l Jó pár növény van, ami frissíti a szellemet. A ginseng, a gyömbér, a kurkuma és a borsmenta is élénkítő, ráadásul azonnal kifejtik a hatásukat. Irány a teabolt! l A zöld levelek fogyasztásával is pluszlendülethez juthatunk. Legegyszerűbb turmixot készíteni egy kis petrezselyemből, spenótból, brokkoliból és némi gyümölcsből.
– Vizsga előtt például nem ajánlom, hogy bárki elinduljon reggelizés nélkül. A péksütiből csak a teljes kiőrlésűt javaslom, mert az lassabban szívódik fel. Mivel hosszú órákon át kell koncentrálni, a legjobb például a gyümölcsös zabkása vagy a zabpehely. Kellő mennyiségű, jófajta szénhidráthoz juttatja a szervezetet, és nem fog ránk törni hirtelen az éhség. A B-vitamin pedig jót tesz az agynak – mondta el Szabados Orsolya dietetikus.
Idő kell a szer hatásához
A ginkgo biloba és az egyéb, reklámokban látható memóriajavító tabletták nagyon jók, de csak hosszú távon. A vizsga előtt pár nappal felesleges elkezdeni szedni. – A gyógyszertárban kapható memóriajavító készítmények általában valamilyen aminosavat tartalmaznak, amik hatása három-négy hét után érezhető. Azonnali hatást másféle anyagok képesek kifejteni, például a koffein – mondta a Borsnak dr. Sohajda Attila, a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke.
Mennyi koffeint viselünk el?
Vigyázni kell a koffeintartalmú üdítőkkel, a kávéval és egyéb szerekkel, mert túlzott fogyasztásuk káros az egészségre. Nekünk, európaiaknak az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság 2015-ben azt határozta meg, hogy az ajánlott napi koffeinbevitel 400 mg egy felnőtt esetében, és az egyszeri bevitel ne érje el a 200 mg-ot. Utóbbit átlépve koffeinmérgezést kaphatunk, aminek tünete a remegés, az erős szívdobogás, a nyugtalanság, valamint a bélrendszeri problémák.
Tanulmányok szerint nyolc óra alvás után jobban fog az agy
Kőrösi Bálint, az Öt év öt nyelv blog írója vallja, vizsgák elôtt aludni kell. – Az alvást nem is olyan rég még időpazarlásnak tartottam. Aztán rájöttem, megéri kialudni magam, mert akkor kétszáz százalékos teljesítményt tudok nyújtani másnap. Ez az egyik oka, hogy szeretek rögtön felkelés után, reggel tanulni, mielőtt bármi másba kezdenék – árulta el titkát a blogger, aki öt év alatt tanult meg folyékonyan angolul, kínaiul, németül, oroszul és spanyolul.