A fővárosi Swimathonon azért úsztak a résztvevők, hogy gyászoló gyerekeket segítő csoportokat támogassanak. A Reményvirág program 15 fős csapatának tagját, Kánya Kingát is meglepte, mennyi pénz jött össze.
A Reményvirág programot a Napfogyatkozás Egyesület valósítja meg. 1996-ban Polcz Alaine és Farkas Lőrincné vezetésével alakult egy munkacsoport, amelynek tagjai olyan segítő foglalkozású szakemberek, akik munkájuk során kapcsolatba kerülnek gyászoló felnőttekkel és gyerekekkel. Az egyesület az első olyan magyarországi szervezet, amelynek a fő célja a gyászolók segítése. Ahhoz viszont, hogy ez zökkenőmentesen tudjon működni, pénzre van szükségük. A gyűjtéshez adott remek lehetőséget a Swimathon, amely egy négyhetes közösségi adománygyűjtő kampány, és egyben jó hangulatú közösségi uszodai esemény. Az adománygyűjtő kampány június 16-án, vasárnap zárult az úszással.
– Én 500 métert úsztam, ebből 33 méteren keresztül velem tartott a nyolcéves kisfiam is. Nagyon meglepődtünk, mert az eredeti terv az volt, hogy másfél millió forintot gyűjtsünk össze, ehhez képest végül 3,4 millió forintot sikerült összegyűjtenie a csapatunknak. Ebből a pénzből még több mindenre futja majd, mint amit elsőre elképzeltünk. Több gyászfeldolgozó csoportot tudunk indítani gyermekek és szüleik részére, az ország több pontján, köztük a Ferencvárosban és vidéken is. Emellett még több szakembert szeretnénk képezni, akik képesek lesznek a gyerekek gyászfeldolgozását segíteni – mesélte el a Vasárnapi Borsnak Kánya Kinga, a Napfogyatkozás Egyesület gyásztanácsadója, akinek annak ellenére szívügye a gyászoló gyerekek segítése, hogy ő maga nem érintett ebben az élethelyzetben.
– Nagyon sokat dolgoztam hátrányos helyzetű, vagy éppen speciális helyzetű, elsősorban női csoportokkal, mielőtt a gyásszal kezdtem foglalkozni. Észrevettem, hogy a nem megfelelően kezelt gyász mennyire hatással lehet az ember életére más területeken is. Ezen szerettem volna változtatni. A gyerekek a gyászfeldolgozó csoportokba 5-6 éves kortól jöhetnek 18 évesig. Vannak korosztályos sajátosságai a gyásznak, ezért eszerint alakítjuk ki a csoportokat. Az elsődleges célja fennállása óta, hogy az országban bárki számára elérhetőek legyenek, és a kampánytól azt vártuk, hogy a felnőttek számára elérhető csoportok mellett a gyermekek gyászfeldolgozását segítő csoportok is elterjedjenek – fejtette ki Kinga, aki hozzátette: azzal, hogy bevállalta az úszást, több célja is volt.
– A legfontosabb indíttatásom az volt, hogy tudomására hozzam a világnak: a gyász nemcsak egy terápiás folyamat keretében feldolgozható belső munka, hanem teljesen természetes folyamat is, ha megteremtjük az ehhez szükséges időt és teret.