Aktuális

A cápa: 45 éve rettegünk a szörnyetegtől

Címkék
cápa

Bors

Létrehozva: 2019.06.22.

Ennek a kultikus filmnek köszönhető, hogy a mai napig a világ minden tengerpartján páni félelem uralkodik a strandolókon. A cápafrász pedig egyből világhírűvé tette Steven Spielberget.

Forrás: AFP

Kevés olyan film készült, ami ilyen elképesztő hatást gyakorolt és gyakorol a mai napig az egész világra, mint A cápa című mozi. Kevesen tudják, de tény, hogy a tengeri ragadozótól való félelem tulajdonképpen Spielbergnek köszönhető. Persze előtte is tartottak az emberek a cápáktól, de közel sem volt ennyire hisztérikus a félelem a mozifilm előtt. Szomorú valóság, hogy cápák százezreinek kellett emiatt elpusztulnia, hiszen az emberek válogatás nélkül ölték az állatokat még akkor is, ha olyan fajról volt vagy van szó, amelyik bizonyítottan soha nem tudna kárt tenni bennünk. 

A cápát 1974-ben forgatták, és egy évvel késôbb mutatták be. Az elképesztő sikert pedig a kor legprofibb filmes technikájának köszönhette. A főszereplő hatalmas műcápa, amelyet 150 000 dollárból, 44,3 millió forintból építettek, ami akkoriban elképesztően ma­­gas összegnek számított még a filmes világban is. A korabeli pletykák szerint a szakma akkor azt jósolta, hogy oltári nagy bukás lesz a zöldfülű Spielberg kamucápafilmje. A kultikus mozi 45. születésnapjára eddig sosem látott fotókkal rukkoltak elő az alkotók, ezekből készítettünk válogatást. 

7 érdekesség a produkcióról

1. Valódi a történet Peter Benchley eredeti regénye valóban megtörtént eseményeket vett alapul. 1916 jú­liusában egy cápa felúszott a New Jersey közelében található Matawan nevű város édesvizű folyójába és több emberrel is végzett.

2. Igazi uszonyosok A film nagy részét a Martha’s Vineyard-szigeten forgatták, 1974-ben, néhány jelenetet, melyben valódi cápák szerepelnek, Ausztráliában filmeztek le.

3. Ügyvéd a névadó A legnagyobb költségvetéssel a gyilkos szörnyeteget alakító hatalmas, mechanikus műcápa járt. A Robert Mattey által tervezett gépezetet Bruce-nak nevezték el, Steven Spielberg ügyvédje, Bruce Ramer után. Bruce mellett még különböző méretű hátuszonyokkal dolgoztak a trükkmesterek, illetve olyan modellekkel, melyek csak a cápa jobb és bal oldalát alkották.

4. Két bárka A főhősök Orca nevű bárkáját két hajó „játszotta el”, a másodikat külön arra a jelenetre használták fel, melyben Roy Scheider a süllyedő Orcát igyekszik elhagyni. A kajütben játszódó jeleneteket stúdióban filmezték.

5. Visszatért a gyilkos A műcápát A cápa 2 szörnyetegeként, Brucette-ként tá­masztották fel, az Orca roncsaival pedig az első és a harmadik folytatásban is találkozhatunk.

6. Kasszasiker lett Bár katasztrofális jövőt jósoltak neki, a film anyagi bevétele sokszorosa volt a gyártás költségének: 12 millió dollárból forgatták és 730 milliót hozott az évek során.

7. Három folytatás Három folytatása készült a filmnek. Az első A cápa 2 volt 1978-ban, a második A cápa 3, rendezője Joe Alves, aki az első részben designerként működött közre, 1987-ben készült el A cápa bosszúja.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek