Mindenkinek megvan a kedvenc alvópóza, ami ugyan lehet, hogy éjszakára kényelmesnek tűnik, mégsem a legjobb a szervezetnek.
Jó esetben az életünk egyharmadát alvással töltjük, így nem mindegy, hogy ezt milyen pózban tesszük. Rengeteg kutatás is foglalkozott már a különböző testhelyzetekkel, és meglepő, de vannak olyan pózok, amelyeket jobb kerülni.
Háton alvás
Az emberek nagy része a hátán szeret aludni, ami addig jó, amíg nincs olyan probléma, ami rontja az alvást ebben a pózban.
– A horkolás szempontjából egyáltalán nem jó ez a póz, tehát aki tudja, hogy horkol, az inkább kerülje a háton fekvést – kezdte dr. Hermánné Fogarassy Éva, alvásterapeuta. – A másik probléma ezzel a fekvéssel, hogy előfordulhat az alvásparalízis nevű jelenség. Ez azt jelenti, hogy az alvásból felébredve nem tudunk megmozdulni, aminek oka, hogy a testünk és a tudatunk nem egyszerre ébred fel. Először utóbbi kel fel, emiatt a testünket egy rövid ideig nem tudjuk megmozdítani – magyarázta a szakértő. Az álmodós alvás alatt a mozgatóközpont kikapcsol, tehát lebénítja a testet. Normális esetben ez nem tűnik fel, viszont háton fekvésnél előfordulhat, ami egy nagyon ijesztő állapot.
– Akivel már egyszer-kétszer történt ilyen, jobb ha kerüli a háton fekvést, ugyanis ez a jelenség ilyenkor a leggyakoribb – figyelmeztetett dr. Hermánné.
Oldalt alvás
Már kutatások is bebizonyították, hogy a jobb oldalon inkább érdemes aludni, mivel ez pozitívabb hatást gyakorol a belső szervekre.
– A legideálisabb a jobb oldali alvás, mivel ez egy kicsit tehermentesíti a szívet. Emellett az idegrendszernek is jó, ha a jobb oldalon alszik, az alvás szempontjából a jobb agyfélteke egy preferáltabb terület, tehát segíti az alvást – magyarázta az alvásterapeuta. A kényelmet még lehet fokozni azzal, hogy a térde közé párnát tesz, ami főleg azoknak ajánlott, akiknek a probléma van a gerincével vagy a csípőjével. Ilyenkor egy körülbelül nyolc centi vastag párnával vagy összetekert törölközővel megfelelően ki tudja támasztani a testét.
A bal oldali fekvés is hasonlóan jó, mivel ilyenkor a jobb oldalon lévő szerveket tehermentesíti.
Hason alvás
Sokan azt mondják, hogy a hason alvás egyáltalán nem tesz jót. Rossz hatással van a izomzatra, lélegzetvételre, oxigéncserére és nők esetében a mellekre is. Ebben a pozícióban kerül a száj- és orrnyílás a legközelebb a matrac vagy párna felületéhez, így elkerülhetetlen, hogy a kilégzés során az elhasznált levegőt az anyagba fújja, majd azt onnan visszalélegezze. Emellett a mellekre sincs jó hatással, mivel összenyomódnak, így egyes szakértők szerint könnyebben megnyúlnak. Az öregedésre sincs jó hatással a hason alvás, mivel az arc folyamatosan nyomás alatt van, ráncolódik, emiatt előbb megjelenhetnek rajta a ráncok.
Kismamáknak kell a párna
A nagy pocakos kismamáknak már egyáltalán nem egyszerű az alvás. Erre nagyon jó megoldást nyújtanak a különböző kígyószerű kismamapárnák. Ezt oldalfekvésben a térd közé tudják tenni, így a hasuknak nagyon jó alátámasztást biztosít. Ez nagyon sokat segít abban, hogy még nagy hassal is tudjanak pihenni.