Sokan nem is gondolják, hogy a napsugarak nemcsak a bőrüket égethetik meg, hanem a szemüket is károsíthatják. Tudta például, hogy a szürke hályoghoz is köze van az UV-sugárzásnak?
Betegségek okozója
Ha nyáron a szemünket közvetlenül éri a napsugárzás, ne csodálkozzunk, ha romlik a látásunk. De rosszabb esetben akár betegségek is kialakulhatnak az erős sugárzás miatt.
– Hosszú távon lassan és fájdalommentesen vezet a látás romlásához vagy rosszindulatú elváltozások megjelenéséhez. Rövid, de erőteljes behatása pedig fájdalmas gyulladásokat, hirtelen látásromlást okozhat – mondta dr. Cserteg Mónika szemész, az UV Extra kampány szakértője. – A szemlencsét elérő tartós UV-sugárzás cataracta (szürke hályog) korai kialakulásához vezet. A szemlencsében egyre több homály keletkezik, ami akadályozza a látást. A szivárványhártyán és a látóhártyán is lehetnek pigmentált elváltozások, anyajegyek, az UV-sugárzás hatására ezekből melanoma alakulhat ki.
Már a gyerekeknél is okozhat problémát, felgyorsítja a szemlencse anyagának az öregedését, ami később a szürke hályog kialakulásához vezethet.
Olcsót csak átmenetileg
Ezt a problémát nem szabad félvállról venni, ugyanis nem véletlenül indítanak kampányt is, hogy felhívják a figyelmet a láthatatlan veszélyre. A napszemüveg sok mindentől megvéd, azonban nem mindegy, milyen minőségűt választunk.
– A gyerekek szeme a legveszélyeztetettebb, mivel szöveteik még kevesebb UV-sugárzás kiszűrésére képesek. A szemet ért UV-behatások megelőzésének leghatékonyabb módja, ha egészen fiatal kortól UV-szűrős napszemüveget (kontaktlencsét) viselünk és rendszeres szemészeti vizsgálaton veszünk részt. Napszemüveg vásárlásánál pedig minden esetben megbízható forrást keressünk, ahol szakemberek segítik a legmegfelelőbb segédeszköz kiválasztását – teszi hozzá. Az olcsó, boltokban kapható napszemüvegek vészhelyzet esetén, átmenetileg jók lehetnek, de amint lehet, ezeket cseréljük le.
Kell az UV-védelem!
Azoknak sem kell aggódniuk, akik dioptriás szemüveget hordanak, már sokféle napszemüveg közül választhatnak ők is. Mindig megbízható szemésszel, optikussal együtt válasszuk ki. Fontos, hogy ezeknek a lencséknek nemcsak a szemgolyót kell védeni, hanem a szem melletti bőrt is.
– Akár ezen a kicsi felületen is kialakulhat melanoma. A szem környékét mással nem tudjuk védeni, csak a szemüveggel, ugyanis ide még krémeket sem kenhetünk – magyarázta Szabadi Zsolt, a Magyar Látszerész Szövetség elnöke. – Az optikai szemüvegnél két lehetőség van. Vagy egy UV-szűrős alapanyagú lencsét kell választani, vagy egyfajta UV-édőréteget kell kérni, amit a gyártók egyszerűen ráraknak a szemüvegre. Ezeket új szemüveg vásárlásánál az optikusnál kérhetjük.