Aktuális

Kánikulában légkondi nélkül is megfázhatunk

B. B. A.

Létrehozva: 2019.06.21.

A nyárról nem éppen a megfázás jut elsőre az ember eszébe, pedig éppúgy sokan ülnek a háziorvosi rendelőben meghűlés, megfázás miatt a kánikula kellős közepén, mint télen. Elsőre azt gondolnánk, a legtöbb esetben a légkondi a hibás, pedig nem csak az.

Kánikulában légkondi nélkül is megfázhatunk

Hideg vízben lubickolás, több tíz perces nézelődés az élelmiszerboltok hűtőpolcai előtt, vagy éppen pulcsi nélkül utazni órákat egy jól beklímázott repülőn. Ezek a leggyakoribb okai annak, hogy miért adják át egymásnak a kilincset annyian most, a majdnem negyvenfokos hőségben is megfázás tüneteire panaszkodva az orvosi rendelőkben.

Az izzadás a magyarázat

A Borsnak nyilatkozó családorvos, Bense Tamás elmondta, az utóbbi napokban nagyon sokan keresik fel olyan tünetekkel, mint a láz, izomfájdalom, torokfájás. Hozzáteszi, nem lepődik meg, jellemző erre az időszakra, hogy sokan megfáznak, pedig egy kis odafigyeléssel megelőzhető a betegség.

– Az elmúlt néhány napban jelentősen megnőtt a meghűléses megbetegedések száma. Ennek hátterében az áll, hogy nagyon magas a páratartalom, magas a hőmérséklet, és jóval könnyebben megizzadnak ilyenkor az emberek. A megizzadás egyértelműen hajlamossá tesz bennünket a meghűlésre – magyarázza a Borsnak a családorvos.

Veszélyes törülközők

Az egyik legnagyobb gond, hogy sokan vizes hajjal ülnek be az autóba, ahol sokszor 18 fok körüli a hő­mérséklet, éppúgy, ahogy a lakásokban. Nem lenne szabad ennyire lehűteni a helyiségeket.

– Ha kint 33 Celsius-fok van, akkor a kocsiban is és a lakásban is bőven elég, ha 24–25 Celsius-fokig hűtjük le a levegőt – hangsúlyozza Bense Tamás. A klíma ráadásul az orr nyálkahártyájára sincs túl jó hatással. Könnyen kiszáradhat, aminek az a következménye, hogy könnyen bekerülhet a vírus és a baktérium. A Borsnak nyilatkozó Nikolettnek már nőgyógyászati problémája is lett a strandon, azóta mindig  több törülközőt visz magával.

– Rendszeresen a vizes törülközőre feküdtem rá hassal, mert jólesett, hogy hűti a testemet. Aztán egyszer csak jelentkeztek a tünetek: fájt, amikor pisiltem, és kétpercenként úgy éreztem, mennem kell a vécére, de semmi nem jött. Kiderült, hogy felfáztam. Azóta csak száraz törülközőre fekszem – mesélte Niki.

Gyulladás a vírusoktól

A vírusos betegségek attól függetlenül is jelentkezni tudnak, hogy mennyire figyelünk oda a környezetünk hőmérsékletének a beállítására. Ezek hő­emelkedéssel, lázzal, náthával, köhögéssel, esetenként végtagfájdalmakkal jelentkező be­tegségek.

– Ha ezek a tünetek jelentkeznek, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy ez vírus. Ha nyelési nehézségünk van, fáj a torkunk, hidegrázásunk van és a láz két napon túl is jelentkezik, akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mert előfordulhat, hogy tüszős mandulagyulladásról van szó. Nálam az elmúlt néhány napban sok ilyen beteg megfordult – fejtette ki a családorvos.

Ha bakteriális fertőzésről van szó, akkor akár antibiotikumra is szükség lehet, hogy ne legyen szövődmény, úgy, mint szívmellhártya-gyulladás, vesemedence-gyulladás és ízületi gyulladás. 

Ha nem akar meghűlni nyáron, akkor ezeket tartsa be:

1. Ne hűtse le 24 foknál alacsonyabbra a szoba/autó hőmérsékletét
2. Vizes hajjal ne üljön be a lehűtött autóba
3. Vigyen egy kardigánt a repülőútra
4. Ne töltsön sok időt lenge ruhában az élelmiszerüzletek hűtőpultjai között
5. Ne üljön a strandon vizes törülközőn
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek