Aktuális

Kizárja a meleget a világos sötétítő

Hu-Zo

Létrehozva: 2019.06.24.

Ha esik azért, ha nem, azért folyik patakokban rólunk a víz még otthon is. Sokan besötétítenek napközben, hogy védekezzenek a hőség ellen. De vajon elég ez a megoldás?

Akár hiszi, akár nem, klíma nélkül is 4–5 fokkal lehet csökkenteni a lakás hőmérsékletét. Azzal mindenki tisztában van, hogy jobb, ha este és éjjel szel­lőztetünk, hogy ne áradjon be a lakásba a forróság. Ez fontos is azért, hogy másnap ne melegedjen fel túlságosan a lakás. De emellett számos apró dolog van, amiket összeadva már érezhetően kellemesebb klíma lesz otthon.

Hanyagolja a főzést!

Napközben legfeljebb mikróval melegítse az ételt, de amíg ilyen hőség van, minél kevesebbet, vagy egyáltalán ne is főzzön, süssön. Ha mégis szükséges, akkor olyat, ami nagyon gyorsan elkészül. A hosszabb főzést halassza estére, amikor már szellőztethet.

Jöhet a tablet

Az asztali számítógépek a hűtésük miatt több meleget bocsátanak ki, mint a táblagépek vagy a laptopok, ezért, ha van lehetőség, napközben inkább az utóbbiakat használja. Azoknak az elektromos berendezéseknek a hálózati dugóját, amiket nem használ, húzza ki a konnektorból, mert készenléti állapotban is fogyasztanak áramot és melegítenek.

Levegőforgatót a plafonra!

A mozdulatlan levegő fokozza a hőérzetet. Ezért jól jöhet a ventilátor, legyen az asztali vagy álló. Önmagában nem csökkenti a lakás hőmérsékletét, de a mozgó levegő miatt sokkal frissebbnek érezzük magunkat. A hatása fokozható, ha egy vízzel vagy jégkockával teli fémtálat helyezünk elé, így hideg levegőt fúj, és enyhíti a meleget. Kapható párásító ventilátor is, ami a légkavarást és a párásítást is egyszerre megoldja. A legjobb hatásfokkal a mennyezeti ventilátor dolgozik, mert a padló felől a hűvösebb levegőt felfele húzza. Nem véletlenül ilyen készüléket tesznek a tengerparti szállodai szobákba. 

Borostyán a falon

Sokan úgy gondolják, hogy az épületre felfuttatott növények tönkreteszik a vakolatot, ami tévedés, viszont az árnyékuk gátolja a falak felmelegedését. Családi házak esetében nagy árnyat adó lombhullató fákat is érdemes az épületek közelébe ültetni.

Marad fény a lakásban

Jász-Pap Ferenc árnyékolástechnikus a naphálót ajánlja a hőség kirekesztésére. – Ezt be lehet tenni rolós szerkezetbe, ami kézzel, de akár motorral is működtethető. Még szúnyoghálónak is jó a napháló. Ha leárnyékoljuk az ablakot, és az üveg nem melegszik fel, azzal rengeteg energiát spórolunk meg. A naphálón jól ki lehet látni, mert a fényt nem zárja ki teljesen, ami előny a black out sötétítő függönyökhöz képest. A szkeptikusokkal, akik nem hisznek benne, azt a kísérletet szoktam elvégezni, hogy tíz perc tűző napon állás után odarakatom az arcuk elé. A hatás azonnal érezhető, eddig mindenkit meg tudtam győzni – mondta a szakember.    

Sötét redőnyt inkább ne!

A szobák árnyékolására fehér vagy minél világosabb redőnyt vagy rolót válasszon . Előbbiből a leghatékonyabb a kifelé billenő, mert az a napsugárzást nem, csak a levegőt engedi át. A nagyvárosokban arra talán kevesebb esély van, hogy az ablak elé zsalugátert szereljünk fel, pedig azzal, hogy még az üvegig sem jut el a napsugár, újabb pár fokot spórolhatunk. Itt az ideje, hogy a téli sötét függönyöket lecserélje fehérre vagy minél világosabbra, úgynevezett black out sötétítőre, ami tökéletes fényvisszaverő hatással bír, így kizárja a behatoló fényt és a hőt a lakásból. A csipkefüggöny bár jól mutat, de ez ellen nem véd.

Kell a pára

Napközben érdemes nedves törülközőket kiteregetni a lakásban, de jól jöhet, ha a frissen mosott ruhákat ilyenkor nem a fürdőszobai fregolira vagy a szabadba kitett ruhaszárítóra teregetjük, hanem más helyre a lakásban.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek