Óriási meglepetésre a legrangosabb magyar gasztronómai rendezvény, a Gourmet Fesztivál „Legjobb kiállító” díját egy alig pár hónapja, az óbudai panelházak tövében üzemelő étterem csapata kapta. Standjukon a legnépszerűbb ételnek a Khao soy Pet, azaz a vörös currys kacsaleves bizonyult. De már a csülök mellé kínált kenyér sem egyszerű fogás: csaknem mínusz kétszáz fokon, folyékony nitrogénben sütötték. A Bors Extra magazin már korábban felfigyelt az étterem különlegességére és be is mutatta, elmondjuk, hogy érdekes történet fűződik hozzá: a séf, Varga Dániel a közelmúltban költözött haza Thaiföldről, Koh Samui szigetéről. Szó szerint a szíve húzta haza egyébként kitűnő távol-keleti munkahelyéről.
– Egy szálloda éttermében dolgoztunk Thaiföldön, s az új tulaj további éveket akart velünk aláíratni. Én ennyit már képtelen voltam távol tölteni, hazajöttem – árulta el a konyhafőnök.
Természetesen hozta haza az ázsiai konyha mesterfogásait, az alapanyagok ismeretét, így vállalkozott a lehetetlen küldetésre: a nem túl patinás Flórián téren létre hozni egy úgynevezett fine dining konyhát, ahol az egymásra épülő luxus menüsort megfizethető áron kínálják.
Az, hogy hogyan szorították le az árakat, tanulságos lehet sokaknak. Az egyik első „titok”, hogy a konyhát Varga Dániel személye köré építették. Ő mondta meg, hol legyen a mosogató, milyen magas legyen a munkaasztal. Rengeteg időt, energiát spórol meg munka közben úgy, hogy minden kéznél és a legjobb helyen van.
A másik titok, hogy a személyzet – a közegészségügyi szabályokat betartva – mindent csinál, ha kell, tálal, ha kell, a kabátot segíti le a vendégről. A harmadik titok pedig maga a hely: itt, a panelházak tövében olcsóbb a bérleti díj. Azt is tudni kell, a Magyarországon élő keleti kereskedők azzal üzletelnek, akiben megbíznak. Nos, Varga Dániel ezek közé tartozik, így ő közvetlenül az importőrtől szerezheti be az egzotikus árukat, jóval olcsóbban. Ezen kívül amit csak lehet, saját termékként állítanak elő. Nemcsak a víz és a kenyér a saját, hanem még a szószoknak való tálkák is. Ez nemcsak olcsóbb, de az ételek frissebbek, az edények harmonikusak.
Az étterem egyébként úgynevezett fúziós konyha, Ázsia ízeit ötvözi a magyar konyhával. Lehetséges, hogy az egzotikus levesben a jó hazai daragaluskát találjuk. Varga Dániel képzeli el, milyen ízeket érdemes társítani vagy éppen elhagyni, saját tapasztalatai, s a modern konyha követelményeinek megfelelően fizikai, kémiai tudása alapján. No és humorral: nem véletlen, hogy az omlett itt – az étterem neve alapján korébban Aum-lettként volt található az étlapon. Az Aum egyébként szintén Ázsiára utal, a hindu hagyomány szerint az univerzum teremtésekor elhangzó szent, teremtő szó.