Nem csak jobb vagy bal kézzel lehet írni, létezik kétkezesség is, amihez sokan zsenialitást kötnek, pedig inkább komoly odafigyelést igényel.
Forrás: iStock
Tanulási nehézséget okozhat
Az emberek többségének, 80-85 százalékának a jobb keze a domináns, azonban a balkezesek mellett léteznek kétkezűek, azaz ambidexterek is. Ha valakinek a gyereke vagy ismerőse ilyen „tehetséggel” van megáldva, akkor rögtön azt gondolhatja, hogy egy zseniről van szó. A kétkezesség azonban ennél lényegesen összetettebb dolog. Ugyanis ez nem egy normális állapot, mivel minden embernek megvan, melyik keze, tehát melyik agyféltekéje a domináns. Ebben az esetben viszont egyfajta dominanciazavar lép fel, amely a térbeli tájékozódás bizonytalanságához, az olvasási irány és betűsorrend felcserélődéséhez is vezethet. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden kétkezes embernek problémái vannak, azonban előfordulhat nyelvtanulási nehézség, sőt egy New Jersey-i kutatás szerint az ilyen emberek érzéseit jóval könnyebb irányítani. Vagyis a kétkezesek könnyebben átveszik a környezetük hangulatát, többször lehet hangulatingadozásuk.
Átszoktatás is lehet az oka
Már szerencsére nem divat, de régebben rengeteg balkezes gyereket szoktattak át, hogy a jobb kezét használja, ami miatt kialakulhatott a kétkezesség. A balkezeseknél a jobb agyfélteke a domináns, amit ilyenkor elnyomnak, és a másiknak kell átvennie az uralmat. Tehát az átszoktatásnál nem a kezeket kell felcserélni, hanem a domináns agyféltekét kell leváltani. Emiatt a nem domináns agyfélteke túlterhelt lesz, ezért itt is kialakulhatnak tanulási vagy kommunikációs nehézségek. A szakértők szerint sokkal jobb, ha a gyerek saját maga jön rá, melyik a domináns keze, és senki nem próbálja átnevelni a másikra. Ha valaki mégis erőlteti, akkor az koncentrációzavarhoz és fáradtsághoz vezethet, de olvasási, írási és számolási nehézségek, illetve beszédzavarok – mint például dadogás, pöszeség, hadarás – is kialakulhatnak.
Felváltva is használhatja
Attól azonban, hogy valaki mindkét kezét ügyesen használja, még nem ambidexter. Egy ember lehet enyhén jobb- vagy balkezes is. Sőt léteznek olyanok is, akik valamilyen tevékenységet jobban szeretnek a másik kezükkel végezni, általában azonban többségében a domináns felüket használják. Sőt akár fejlesztheti is az illetô, hogy az „ügyetlenebb” kezével is megtanuljon szépen bánni, ahogy sok balkezes teszi. Sokan az ollónál vagy egyéb eszköz használatánál kénytelenek átváltani a másik oldalra, hogyha nem akarnak külön balkezest vásárolni mindenből. Fontos azonban, hogy ez ne legyen erőszak, mindössze annyi feladatot végezzen így, amennyi jólesik, vagy amíg bele nem szédül. Utóbbi is gyakori panasz lehet, ha például mindkét kezével megpróbál írni, ugyanis az agyféltekék ezt igen nehezen viselik.