Egész éjjel megy a ventilátor, folyamatosan szellőztet és a hideg zuhany sem segít elaludni ekkora hőségben? Szerencsére még akadnak olyan apró trükkök, amiket ha kipróbál, egyből mély álomba tud szenderülni.
Forrás: iStock
Az alvás második fázisában a test kissé lehűl, a végtagok felmelegednek. De sajnos ez nem történik meg, amikor éjszakánként is 25 fok körül mozog a levegő hőmérséklete. A nem megfelelően kipihent test, vagy maga az álmosság napközben számos baleset okozója lehet – mondja a Borsnak G. Németh György, a Magyar Alvásszövetség elnöke. Ilyenkor kell bevetnie pár hűsítő praktikát, amikkel kellő hőmérsékletre hűl a teste, és már húzhatja is a lóbőrt.
Vizezze be a függönyöket, és nedvesen akassza a helyükre, vagy a karnisra tegyen vizes lepedőt lefekvés előtt. Hagyja nyitva az ablakot, áthűti a szobát.
Az árammal működő kütyük is ontják magukból a hőt.
Cserélje sűrűn ágyneműjét, és amikor csak tudja, szellőztesse párnáját és takaróját.
Az sem mindegy, miből van az ágynemű: a 100 százalék pamutból készült termékek jobban szellőznek és elnyelik az izzadtságot.
Olykor elég csak a huzattal takarózni, de az mindenképpen pamut legyen.
Magzatpóz és hasonfekvés helyett próbálja meg rászoktatni magát a háton alvásra – csak eleinte lesz nehezebb így elaludnia, de higgye el, a szabad légáramlás jót fog tenni.
Aloe verás testápolóval kenje be a testét
Bár sokan ellenzik, ha vizes hajjal fekszik le a melegben, mert akár penészedhet is a hajszál a párnán, mégis minimálisan javíthat a helyzetén. Miközben szárad a haj, párologva hűti a fejbőrt, ezért kellemesen hideg érzése támad lefekvéskor.
– Lefekvés előtt kenjük be magunkat valamilyen hűsítő, például aloe verás testápolóval, amit használat előtt tartsunk a hűtőben. Míg bőrünk beissza a kellemes, tápláló krémet, az egész testünk lehűl majd – tanácsolja G. Németh György, majd folytatja:
– Leggyorsabban úgy hűlhetünk le, ha hideg vizes borogatást teszünk minden olyan helyre, ahol a pulzus könnyen kitapintható: a csuklóra, a bokára, a könyök- és térdhajlatra, nyakra. Ezeken a részeken hűthető legkönnyebben a vér, ami aztán a testben keringve más testtájakat is lehűt. Elalvás előtt szánjunk erre időt, és segíteni fog – tanácsolja.
Nedves zokni
A hideg vizes zokniban alvás elsőre furcsának tűnhet, de csak egyszer kell kipróbálnia és rájön, hogy mennyire sokat segíthet az elalvásban. Drasztikusabb módszer, de nagyon hatásos, ha pizsamáját egy műanyag zacskóban bedobja a mélyhűtőjébe, és ott hagyja 15 percig. Igaz, kicsit libabőrös lesz, miután felveszi, de pár másodperc múlva kellőképpen lehűti a szervezetét.
Hűtő az éjjeliszekrényen
Ahogyan télen jól jön a meleg víz, úgy nyáron a hideg. Tegye mélyhűtőbe a vízzel megtöltött üvegeket úgy egy éjszakára, és ha már kellőképpen jeges, akkor mehetnek az éjjeliszekrényére. Minél több flakon, annál jobb. Arrafelé fordulva frissebbnek fog hatni a levegő, és könnyebben elalszik az érzet miatt.
A tévé és a hangulatlámpa nem segít
Természetesen nem maradhatnak ki a szokásos ötletek, miszerint szellőztessen minél többször, és nyitott ablakon engedje be az éjszakai hűvösebb levegőt. De, ami fontos: sötétség legyen.
– A nyári alvászavar közismert jelenség. A rövid éjszakák, a korán felbukkanó nap fénye, a gyakran éjjel is elviselhetetlen forróság vagy éppen fülledtség sokak életét megkeserítik ilyenkor. Az alvást segítő hormon, a melatonin csak sötétben termelődik. Érdemes a hálószobánkba fénykizáró, úgynevezett black-out függönyt választani, ezzel tökéletesen kizárhatjuk a beszűrődő fényeket. Ha más megoldás nincs, szerezzünk be alvómaszkot, amellyel a szemünket tudjuk letakarni – mondja az elnök