<br /> <strong>Wunderfrau, vagyis csodanő. Sokan csak így emlegetik a sajtóban Ursula von der Leyent. A példás családi életet élő politikus lehet az Európai Bizottság első női elnöke. A semmiből jött jelölése azonban komoly belső vitát okozott a német kormánykoalícióban is.</strong>
Ursula Gertrud von der Leyen 1958. októberében született Brüsszel Ixelles nevű kerületében. A 60 éves politikus az iskolát is a belga fővárosban kezdte, mivel édesapja az Európai Unió elődszervezetében volt kabinetfőnök. Ernst Albrecht a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa volt, ennek a pártnak a színeiben volt 1976 és 1990 között Alsó-Szászország tartományi miniszterelnöke is.
Hét gyermeket nevel
Nem volt kérdéses Ursula von der Leyen számára sem, hogy előbb-utóbb a politikai pályán köt majd ki. A család visszaköltözött tehát Nyugat-Németországba, von der Leyen pedig előbb a göttingeni, majd a münsteri, később egy londoni és végül a hannoveri egyetemen folytatta tanulmányait. Az orvosi diploma megszerzése után a hannoveri nőgyógyászati klinikán kezdett dolgozni, de hamar kiderült számára, hogy a politikai pálya jobban vonzza. A hét gyermeket nevelő politikus 1986-ban ismerkedett össze orvos férjével, akivel a mai napig boldog házasságban élnek.
Németország második legbefolyásosabb nője
Apja nyomdokait követve Ursula von der Leyen 1990-ben belépett a CDU-ba, majd először egy német kisváros önkormányzati képviselője lett, 2003-ban azonban már Alsó-Szászország szociális-, nő- és családügyi miniszter lett. Kézenfekvő volt, hogy a 2005-ben megalakuló első Merkel-kormányban is őt nevezzék ki család-, nő- és ifjúságügyi miniszternek.
Ő az egyetlen tárcavezető egyébként, aki 2005 óta folyamatosan miniszterként dolgozik Angela Merkel mellett. Feltehetően ezért is tartják őt Németország második legfontosabb asszonyának. Von der Leyen 2013-ban foglalta le a német honvédelmi miniszteri pozíciót, és azóta ki is tart a tárca élén.
Konfliktus a kormány koalícióban
Az Angela Merkel vezette szocialistákból és kereszténydemokratákból álló kormánykoalícióban komoly feszültséget hozott a miniszter asszony Európai Bizottság elnöki jelölése. A szocialisták egyik vezető politikusa,Martin Schulz kijelentette: von der Leyen a kormány leggyengébb minisztere, ez azonban elegendő, hogy az EB elnökének jelöljék. A védelmi miniszter neve már sok fontos pozícióban felmerült korábban. Emlegették Angela Merkel lehetséges utódjaként, de arról is írtak a lapok, hogy ő lehetne a NATO következő vezetője.
Úgy tűnik azonban, hogy végül egy olyan tisztséget tölt be a jövőben, amire kevesen fogadtak volna. Ő lehet az Európai Unió első embere, ha erre az Európai Parlament képviselőinek többsége is rábólint a soron következő plenáris ülésén.
(Ripost)