<p>Az uralkodók ünnepi viseletéhez elengedhetetlenül hozzátartozik a csillogás: a legfontosabb ékköveket vettük górcső alá.</p>
Afrika nagy csillaga
A legnagyobb gyémánt, amit valaha csiszoltak. Tömege nyers állapotában 3106 karát (több mint fél kiló) volt. Az 1905-ben talált követ Transvaal kormányzósága ajándékozta VII. Edward brit uralkodónak. A gyémántból 9 nagyobb és 98 kisebb briliánst csiszoltak. A legnagyobb kő a királyi jogart, a második a koronát díszíti, a harmadikat és a negyediket pedig a királynői koronába foglalták.
* * *
A fény hegye
A brit korona ékköve 108,93 karátos. Egy indiai legenda szerint a követ egy hindu isten küldte hálából egy igazhitű embernek. 1739-ben a perzsa sah adta neki a Koh-i Noor, a fény hegye nevet. 1850-ben Viktória királynőnek ajándékozta a Brit Kelet-indiai Társaság.
* * *
Esküvői tiara
Esküvőjén viselte ezt a Cartier Halo tiarát Katalin hercegné 2011-ben. II. Erzsébet királynő a magángyűjteményéből bocsátotta a rendelkezésére az ékszert, amelyet majdnem 900 gyémánt díszít: 739 briliáns, 149 pedig baguette csiszolású.
* * *
Szép nászajándék
A brit trónörökös, Károly herceg nem fukar, ha eljegyzési ajándékról van szó. A világ hetedik legdrágább gyűrűjét adta ugyanis pár éve Camilla Parkernek. Az art deco stílusú, platinából és gyémántból készült ékszer 250 millió forintot ér, korábban szintén az anyakirálynő birtokában volt.
Kék bajor gyémánt
A hatalmas Wittelsbach-Graff gyémántot Laurence Graff londoni ékszerész újracsiszoltatta 2008-ban, miután a Christie’s árverésén hozzájutott az eredetileg bajor uralkodói ékkőhöz. Ezt a lépést sokan bírálták, s azt mondták, hogy ez olyan tett, mintha a Mona Lisát újrafestették volna. A művész évekig dolgozott a kő csiszolásán, végül busás haszonnal adta el 2011-ben, 22 milliárd forintnyi összegért egy katari királyi sarjnak, aki azóta ismeretlen helyen őrzi.
Oroszország dicsősége
Az Orlov a harmadik legnagyobb gyémánt a Földön. A kékeszöld, 199,6 karátos ékkő II. Katalin orosz cárnő jogarát díszítette. Jelenleg Moszkvában őrzik.
A legnagyobb rablás
A 400 éves, felbecsülhetetlen értékû svéd koronaékszereket nem is olyan rég, tavaly júliusban lovasították meg Strängnäs katedrálisából, ráadásul nyitvatartási időben. A profi tolvajok motorcsónakkal menekültek. A két koronát és egy jogart idén februárban egy stockholmi szemetesláda tetején találták meg.