Az emberek többségénél szinte elmaradhatatlan a reggeli kávé. Egy kis odafigyeléssel otthon is készíthet olyan feketét, mint a kávézókban.
Forrás: iStock
A közepes pörkölés az igazi
A legtöbb ember csak egy dologra vágyik reggel: egy finom feketére, ami aztán ha nem is egész nap, de legalább pár órára ébren tartja. Ahány ember, annyiféleképpen issza a kávét, azonban ha az alapja nem jó, akkor szinte mindegy, hogy megy rá még tej, tejszín vagy tejhab, a végeredmény nem lesz az igazi. A jó kávé elkészítése a boltban kezdődik, ugyanis ott sem mindegy, hogy melyiket emeli le a polcról. Ahogy Hegedűs László, a Paksi Kávé baristája korábban a Borsnak elmondta, a közepes pörkölésű a legjobb választás.
– Ezen csak egy picit vagy egyáltalán nem érezhető a pörkölt íz, így a kávé sem lesz keserű. Ha jól van elkészítve, akkor akár cukor nélkül is fogyasztható, mivel jobban érezhetőek a gyümölcsös jegyek. Ezzel szemben az olaszos, sötét pörkölésű kávéban már eleve benne van az égett íz, amelyre még rájön a főzés közbeni égetés, emiatt az íze keserű lesz, amit leginkább sok cukorral lehet elnyomni – magyarázta a szakértő. Emellett a pörkölés fokozatát is érdemes megnézni, ugyanis minél rosszabb minőségű egy kávé, annál jobban meg kell pörkölni, hogy élvezhető legyen. Az alacsony és közepes a legjobb, ezeket érdemes keresni.
Robusta: kétszer annyi koffeint tartalmaz, mint az arabica és olcsóbb is, viszont ebben a fajtában kevesebb az illóolaj és az aromatikus anyag, így ízében is más.
Arabica: értékesebb kávé, kevesebb koffeintartalommal, viszont több illóolajjal. Aromatikus anyagokat is tartalmaz, finom, ízletes feketét készíthetünk belőle. Mivel előállítása drágább, ezért a boltokban is magasabb áron juthatunk hozzá.
Nem mindegy a folyadék
A kávé nagy része vízből áll ezért ez az alapanyag is nagyon fontos a készítésnél. Ha nem jó minőségű a víz, túl savas vagy lúgos, akkor biztosan nem lesz olyan az otthoni reggeli kávé, mint egy presszóban. Az sem mindegy, hogy egyes ásványi anyagok mekkora mennyiségben vannak jelen a vízben, ugyanis ezek is ronthatnak a végeredményen. A baristák szerint a keményebb vízből jobb feketét lehet főzni, mivel ez a fajta víz semlegesíti a kávé savanyú ízét. A legjobb azonban mégis, ha palackozott vizet használ, ezzel ugyanis nem lőhet félre.
A másik fontos dolog a darálás. A baristák szerint nem jó, ha túl régóta meg van darálva a kávé, ezért jobb, ha egész szemeset választ a boltban, majd otthon a kávé készítése előtt darálja le. Így sokkal jobban kijönnek belőle az aromák. A pörkölés időpontját is érdemes megnézni, ugyanis ettől számítva 12 hétig mondható a kávé frissnek, ezután már folyamatosan veszít a minőségéből.
Forró vizet a kotyogóba!
Mindenki tudja, hogyan kell a kotyogós főzővel kávét készíteni: tartályba mehet a víz, a tárolóba a kávé, összeteker, és mehet a tűzre. Azonban a legtöbb magyar ott rontja el, hogy hideg vizet tesz az eszközbe. Amíg ez melegszik, addig a kávé folyamatosan ég a tartályban, így mire lefő, keserű lesz a fekete. Ennél sokkal jobb, ha már eleve meleg vagy forró vizet önt bele, így egyrészt gyorsabban elkészül a reggeli kávé, másrészt pedig kevésbé lesz keserű, mivel nem ég meg benne annyira. Fontos, hogy minden használat után alaposan el legyen mosva a kotyogós – és más kávéfőző is – így a legközelebbi használatnál is nagyon finom kávét lehet majd készíteni ezzel az eszközzel.