<p>Suhajda Szilárd, meghódította a Föld második legmagasabb hegycsúcsát, a 8611 méter magas K2-t, Klein Dávid viszont rosszulléte miatt nem osztozhatott társa sikerében.</p>
– Csodálatos az idő, felszakadozott a felhőzet, mindent jól látok, gyönyörű a gerincről a kilátás.
Örülök, hogy én is gazdagíthatom az Eseményhorizont csúcssikereit! Remélem, legközelebb együtt állunk fent egy szép csúcson! – jelentkezett be Suhajda a K2 csúcsáról helyi idő szerint csütörtök dél után.
Ezzel oxigénpalack és serpák segítsége nélkül teljesítette a Magyar K2 Expedíció küldetését. Már csak két nyolcezres hegy, a Sisapangma és az Everest csúcsának palack nélküli leküzdése hiányzik ahhoz, hogy a magyar hegymászó közösség teljesítse a Himalája Koronája kihívást, azaz Földünk tizennégy 8000 méter magas csúcsának megmászását.
Szilárd elérte a K2 csúcsát!!!âÃrömmel jelentem, hogy a 2019-es Eseményhorizont K2 ExpedÃciót sikerre vittük, itt...
Közzétette: Klein Dávid â 2019. július 25., csütörtök
Kérdéses volt, nyílik-e lehetőség a K2 elfoglalásához, mert a serpa hegymászók mély hóról számoltak be. A magyarok nem adták fel, igaz, eredetileg későbbi időpontot tűztek ki a csúcsmászásra. Csapatnyi hegymászótársukkal egyetemben hétfőn indultak el a 6700 méteres magasságban elhelyezett kettes táborba, egy másik éjszakát a 7300 méteren elhelyezkedő hármas táborban aludtak. Klein mászás közben gyomorpanaszokkal, hányingerrel küszködött, ezért 24-én reggel úgy döntött, a hármas táborból visszaereszkedik az alaptáborba.
– Attól tartottam, hogy – ha feljebb az állapotom súlyosbodik – veszélyeztetem Szilárd esélyeit is. Ezzel nem tudtam volna együtt élni. Lehet, hogy össze tudtam volna szedni magam, lehet, hogy én is feljutok, de ha így teszek, és próbálkozom a csúcsmászással, akkor Szilárd esélyeit is komolyan veszélyeztetem és akár az egész expedíció elbukhatott volna személyes ambícióim miatt. Büszke vagyok Szilárdra – mondta Klein.
Szilárd a 7700 méteren kialakított négyes táborából a szerda esti órákban indult, majd 15 óra menetelést követően pakisztáni idő szerint nem sokkal dél után érte el a 8611 méteres magasságot. Jelenleg a hármas táborba tart, a következő két napban érheti el az alaptábort, ahol Klein várja.
A Földön 14 hegycsúcs létezik, amely a tengerszinttől számítva 8000 méternél magasabb. Közülük mind Ázsiában, a Himalája és a Karakorum hegyvonulataiban található. E csúcsok megmászása különösen veszélyes, mert ebben a magasságban igen kevés – csupán harmadannyi – oxigén áll a hegymászók rendelkezésére, éppen ezért fontos előzetesen hozzászoktatni a szervezetüket a ritka légkörhöz az akklimatizációs körök során. A Himalája Koronája ennek a 14 csúcsnak a megmászását jelenti. Az első személy, aki a kihívást teljesítette, Reinhold Messner volt, akinek a tizennegyedik csúcsot 1986. október 16-án sikerült elérni.
Az Eseményhorizont programot Klein Dávid hívta életre 2002-ben, Suhajda Szilárd pedig 2016 óta tagja a csapatnak. Céljuk a hazai hegymászás és a „tiszta”, oxigénpalack nélküli mászás ügyének szolgálata, himalájai expedíciók szervezése, valamint az egészséges életmód és a mozgás fontosságának közvetítése. Az Eseményhorizont hozta létre a Magyar Nyolcezres Adatbázist (www.m8000.hu), amelyet a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetséggel közösen üzemeltetnek.
A két magyar a napokban hazaindul, két héten belül itthon kezdenek készülni az új megmérettetésre. Az Eseményhorizont csapatának továbbra is célja, hogy a hazai hegymászás teljesítse a Himalája Koronája kihívást. Utoljára nyolcezres hegyen Klein hajtott végre első magyar megmászást, a legveszélyesebb nyolcezresként ismert Annapurnán.
Az expedíció véget ért, azonban a hazai közönség hamarosan újra élheti a kalandokat, hiszen az expedíció összefoglaló filmjét a TV2 Csoporthoz tartozó Spíler1 műsorán láthatják majd a nézők szeptemberben.