Egy olvasónk panaszolta el észrevételét, miszerint az unokáját hozták át Németországból, és senki nem ellenőrizte, hogy van-e náluk szülői hozzájárulás. Egy másik esetben egy hétéves német kisfiút találtak a Keleti pályaudvaron, aki egyedül vonatozott el idáig, hogy lássa a magyar fővárost.
Nyáron általában elérkezik a nagyszülők ideje, végre több időt tölthetnek az unokákkal, vigyázhatnak rájuk, amíg a szülők munkába mennek. De mi történik akkor, ha a nagyszülők külföldön élnek és nem tudtak szülői nyilatkozatot szerezni. Vissza kell fordulniuk, vagy folytathatják tovább útjukat? A Bors utánajárt, hogy minden esetben kell-e szülői engedély ahhoz, hogy egy másik országba mehessen a kiskorú gyerek.
Ahol biztosan nincs szükség rá
Olvasónk értetlenül mesélte a Borsnak, hogy Németországból hazafelé jövet egyáltalán nem érdekelt senkit, hogy ki az a hároméves kislány, aki velük szál fel a repülőre.
– Felkészültünk szülői nyilatkozattal, nehogy bármilyen probléma legyen, de nem igazán érdekelt senkit, hogy egy kislány is velünk van. Nagyon furcsa érzésünk volt, mintha bármikor bárki elvihetne egy védtelen gyereket – mesélte lapunknak Géza.
Megkérdezésünkre dr. Salamon András ügyvéd szerint nem kötelező a szülői hozzáárulás, ezt minden ország saját maga szabályozza, hogy szüksége van-e erre a dokumentumra.
– Általában az Európai Unión belül nem szükséges a szülői nyilatkozat, viszont ez országonként és légitársaságonként eltérő lehet. Van, aki megköveteli ezt a nyilatkozatot, sőt ha nincs ilyen, akkor még a büntetés mértékét is megszabhatja – mondja az ügyvéd.
Még az utazás előtt érdeklődjön
Minden ország utazási szabályzatában fel kell tüntetni, hogy szükséges-e a szülői hozzájárulás. Emellett a légitársaságok üzletszabályzatában is benne kell lennie ennek. Ha biztosra szeretne menni, akkor az adott ország külügyminisztériumának a honlapján is rá lehet keresni erre. Sokan nem tudják, de már eleve hozzájárultak gyermekük utazásaihoz akkor, amikor megcsináltatták az útlevelét.
– Ha útlevelet készítenek egy kiskorúnak, akkor kötelező feltüntetni benne egy szülői hozzájárulást, hogy a gyermeke szabadon utazhat ezzel az okmánnyal. Elvégre ez eleve egy szülői nyilatkozat, így külön már nem feltétlenül szükséges nyilatkozni, ha nem kérik – mondja az ügyvéd.
Átvonatozhat egyedül a kontinensen a kisfiú
Augusztusban egy német kisfiút találtak a Keleti pályaudvaron, aki vonattal érkezett teljesen egyedül. Először Berlinig vonatozott, majd egy kis pihenő után Budapest felé vette az irányt. Erről is megkérdeztük az ügyvédet, hogy hogyan lehetséges, hogy eddig eljutott egyáltalán?
– Megdöbbentő volt hallani a hírekben, hogy ez valóban megtörtént. Sajnos lesarkítva semmilyen hozzájárulást nem kellett neki felmutatni, úgyhogy végtére is megtehette, hogy eddig elvonatozott. Egyedül az úti okmányára van ehhez szükség, amiben már megtalálható a szülői nyilatkozat. Az már más kérdés, hogy a kalauzoknak miért nem tűnt fel egy egyedül utazó gyermek – mondja az ügyvéd.