Ön tudja, mire jó a sportital? Manapság egyre felkapottabb termékről van szó, mégis sokan nincsenek tisztában azzal, valójában mire való.
Manapság komoly iparágak épülnek a sporttevékenységekre, például a futásra. Megannyi reklám harsogja, hogy még a hobbisportolónak is szüksége van sportitalra. De miért?
– Az izotóniás, vagyis sportital lényege, hogy magas az ásványianyag-koncentrációja, így nem hígítja fel a sejtekben lévő vizet, hiszen megegyezik annak sűrűségével – mondta el a Borsnak Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője. Ez tulajdonképpen annyit is jelent, hogy jobban hidratálnak, mint a víz.
– Alapvetően egy egyszerű üdítőről van szó, amihez adalékanyagokat adnak. Úgy mint az aroma, ízesítőszer, étkezési sav, színezék és az említett ásványi anyagok – sorolta a szakember, aki úgy tapasztalja, hogy mostanában démonizálják a sót, pedig a szervezetnek bizonyos mennyiségben szüksége van rá. Sportolás közben izzadunk, ezzel nemcsak vizet veszítünk, hanem ásványi sókat is, többek között ezeket pótolja ez a típusú ital.
Szomjúságérzet előtt igya!
Olyan értékes vitaminok és nyom- elemek találhatóak bennük, mint a kalcium, kálium, magnézium, cink. Fogyasztásuk indokolt lehet hirtelen bekövetkező nagy mennyiségű vízveszteség esetében, például hányás, hasmenés, izzadás.
Veszélyesek az adalékanyagok?
Amint az átlagember meglátja a termékek csomagolásán, mennyi adalékanyagot tartalmaznak, rögtön teszik is vissza.
– A vásárlók többsége ódzkodik az adalékoktól. Nem vagyok adalékanyag-párti, mi például igyekszünk természetes technológiákkal készíteni az italokat, de az adalékok nem azért kerülnek bele a flakonba, hogy ártsanak, hanem hogy biztonsággal lehessen fogyasztani őket, és tetszetősebbek legyenek az üvegek. Sokkal több káros anyagot viszünk be a levegővétellel nap mint nap, mint amennyit ezekkel az üdítőkkel hosszú évek során. Az egészségre káros mennyiséget nem is képes az ember bevinni a szervezetébe ezekkel az italokkal. Bárki számára fogyasztható termékekről van szó, tele vannak vitaminnal. Szakmai megítélésem szerint azonban nem indokolt az ártöbblet – mondta el Traszkovics Zsolt.
Miben más, mint a koffeines?
Sportital vagy energiaital? Mindkettő energiát ad a testnek, de teljesen máshogy. Utóbbival vigyázni kell, főleg, ha gyerekről vagy fiatalról van szó, mert ugyan az alap ott is a mezei üdítő, de serkentőanyagokkal megspékelve. Ez lehet koffein vagy taurin. Mindenképpen böngéssze át a címkét, az minden információt tartalmaz. Az italok, de még az ásványvizek is laboratóriumi vizsgálaton esnek át, hogy a címke megfeleljen a valóságnak.
– Akad például olyan csapvíz Magyarországon, ami jobb minőségű, és akár több ásványi anyagot is tartalmazhat palackos társánál. Tehát részesítsük előnyben a csapvizet a pet-palackos vizek helyett, ezzel is csökkentve ökológiai lábnyomunkat – javasolja Traszkovics Zsolt.
A márkát meg kell fizetni
Egyes áruházláncok saját márkás termékei azért olcsóbbak, mert nincs rajtuk a reklámok költsége. Ezek egyébként legtöbbször ugyanazzal az eljárással és ugyanott készülnek, mint drágább társaik, annyi a különbség, hogy a költségesebbek tetszetősebb csomagolást kapnak. A szakemberek szerint elég egy harsány színű ital vagy címke, és már működik is a mágia.
– Gyakran végzünk kóstoltatást. Előfordul, hogy ugyanazt a terméket kínáljuk végig a résztvevôknek különböző csomagolásokban. Még szép, hogy az ízlik nekik jobban, ami szebbnek, drágábbnak néz ki. Amikor eláruljuk, hogy mindegyik ugyanaz volt, nem győznek csodálkozni – árulta el az élelmiszermérnök.