Aktuális

Óriás hernyók kúsztak a gyulai leanderen

B. B. A.

Létrehozva: 2019.08.29.

Soha nem látott, hüvelykujj vastagságú, 10-12 centi hosszú hernyókat vett észre az otthoni leandereken a gyulai Varga Mónika, amikor édesanyja metszette a növényeket. Nehéz volt őket meglátni, annyira beleolvadtak a környezetükbe.

Óriás hernyók kúsztak a gyulai leanderen

– Azt hiszem, az egyedisé­gük az, ami arra ösztönzött, hogy tüzetesebben utánanézzek. Kiderült, hogy különleges fajra bukkantunk – mesélte Mónika a Békés Megyei Hírlapnak. A nővérének van egy természetfotós ismerőse, aki foglalkozik lepkékkel is, ő helyezte a hernyókat biztonságba, hogy kikelhessenek.

Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője a Borsnak elmondta: az úgynevezett oleanderszender Afrikában, a Közel-Keleten, Indiában honos lepkefaj, Magyarországon csak átutazóban fordul elő. Nevét onnan kapta, hogy a leandereken szeret a legjobban lenni.

– Nagyon ritkán előfordul nálunk, de itt eredetileg nem tud áttelelni. A jelenség viszont, hogy egyre több olyan faj jelenik meg Magyarországon, ami inkább a mediterrán térségek­ben él meg, egyre gyakoribb lehet. Tekintettel arra, hogy az éghajlatváltozás miatt már nincsenek télen sem nagy hidegek, át tudnak telelni – magyarázta Hanga Zoltán.

A Gyulán felfedezett hernyók egyébként már elkezdték a bebábozódást, és körülbelül 17-20 napra lesz ahhoz szükség, hogy kifejlődjenek a lepkék.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek