Azok a szülők, akiknek balkezes a gyerekük, biztosan észrevették már az iskolakezdési bevásárlás során, hogy kaphatóak balkezeseknek gyártott termékek is. Szükség van ezekre?
Forrás: iStock
Sokan a balkezesek közül is úgy vélik, hogy nincs szükségük speciális eszközökre. Hát akkor hogyan érthetné meg egy jobbkezes, hogy milyen is az, amikor valaki a bal kezével ügyesebb?
– Erre azt szoktam mondani, hogy az illető próbálja ki egy napig, milyen mindent a másik kezével csinálni. Persze ez nem teljesen ugyanaz, valójában ez egy bonyolult kérdés, mert minden ember más. Ez igaz a kezek használatára is, nem vagyunk egyformán jobb- és balkezesek – kezdte Szikora Melinda, egy balkezes termékeket forgalmazó üzlet tulajdonosa.
Egy balkezes nemcsak az ollót fogja a másik kezében, a kávékiöntőt is fordítva tartja. A legelvetemültebbek pedig még a számítógép egerét is a másik oldalon használják.
A balkezeseket régen üldözték, kívülállóként tekintettek rájuk másságuk miatt. Az iskolában még át is szoktatták a gyerekeket a jobb kezükre. Mára ez már nem divat, sőt egyes cégek igyekeznek rájuk is gondolni és nekik megfelelő eszközöket fejleszteni, ugyanis a föld népességének tíz százalékát érinti a dolog. Főleg papír-írószer boltokban itthon is egyre több balkezes terméket látni, jóval drágábban persze. – Vannak olyan eszközök, amikből balkezes változat Magyarországon nem kapható. Ezeket külföldről kell beszerezni, aminek többletköltségei vannak. Ezért kaphatók drágábban.
A hatalmas összegbeli eltérést az okozza, hogy azok a gyártók, akik a balkezesekre is gondolnak, egy magasabb minőséget képviselnek, márkás, drága termékeket árulnak alapból. Sokan a jobbkezesek közül sem engedhetik meg maguknak, hogy ennyit költsenek egy-egy használati tárgyra – szögezte le a Borsnak Szikora Melinda, egy balkezes eszközöket forgalmazó bolt tulajdonosa.
Olló: Azokra kell gondolni, amelyeken más méretű lyuk van a hüvelykujjnak és a többi ujjnak. Ezek kifejezetten kényelmetlenek a balkezesek számára, mert ők fordítva próbálják megfogni, így használat közben nyomja a kezüket. Ha meg elfordítják, akkor nem jól állnak az élek, nem lehet vele szépen vágni.
Toll: A balkezesek a papíron tolják a ceruzát, ezáltal mintegy véső, működik a ceruza hegye. A jobbkezeseknél ez a probléma nem jelentkezik. A papír „felvésése” jelentős többletmunkával jár, erősen terheli az izmokat, fárasztja a kezet. Ezért fontos, hogy a lehető legjobban könnyítsük, segítsük a kéz munkáját. Erre megoldás lehet például a papírhoz minél nagyobb szöget bezáró íróeszköz (pl. görbített hegyű golyóstoll) használata – írja a Magyarországi Balkezesek Egyesülete az eszközöket bemutató tanulmányában.
Vonalzó: a balkezesek pont a másik irányból takarják ki a papír széleit, mint a jobbkezesek, ezért a vonalzót is másképp használják. Fordítva, vagy balkezes vonalzót használnak, amin fordítva vannak a számok.