Szakemberek szerint a felkészülést ideje elkezdeni, pláne, ha a gyerek most kezdi az iskolát.
A legtöbb gyereknek valószínűleg esze ágában sincs még az iskolára gondolni, pedig a tapasztalatok azt mutatják, hogy augusztus elején már el kell kezdeni szépen lassan a ráhangolódást, hogy a gyerek még véletlenül se sokként élje meg az első napokat, főleg, ha most kezdi az iskolát. Mindezt azonban ésszel kell csinálni, a túlaggódás ugyanis nem vezet jóra.
A Borsnak nyilatkozó szakember szerint sokszor nem is a gyerekben indul el először a túlzott aggodalom, hanem a szülők pánikolnak be.
– Sokszor azt tapasztalom, hogy a szülők elkezdenek a gyerek helyett izgulni, túlzott aggódás jelenik meg bennük. Ez a félelem átrakódik a gyerekre. Higgyük el, hogy a gyerekek antennái nagyon ki vannak hegyezve. Képes zavart okozni a szülő magatartása a gyerekben – magyarázta el a Borsnak Makai Gábor klinikai szakpszichológus, hozzátéve, hogy azt ugyanakkor el kell fogadni, ha a gyerekben megjelenik a félelem, ez teljesen rendben van.
– A szülőnek az lenne a feladata, hogy ráhangolódjon a gyerekre, és hogy a belső érzéseit, gondolatait ki tudják együtt beszélni – fejtette ki a szakember, kiemelve, hogy az augusztus eleje éppen ideális arra, hogy elkezdődjön lelkileg a felkészülés.
A Borsnak nyilatkozó Hajni kislánya szeptemberben kezdi az iskolát. Azt mondja, ők már többször elképzeltek bizonyos szituációkat, amelyek a suliban valószínűleg megtörténnek majd a gyerekkel.
– A leendő elsős kislányom megkérdezte tőlem, mi lesz, ha nem fog neki ízleni az ebéd. Éreztem, hogy erről beszélgetni kell vele, nem akartam, hogy feleslegesen aggódjon. Elképzeltük a helyzetet és megbeszéltük, hogy semmi baj nem lesz, mert csomagolunk majd szendvicseket, amiket nyugodtan megehet majd ebédre – mesélte el a Borsnak Hajni.
A pszichológus szerint a lehető legjobb módszert választotta az édesanya, ilyen helyzetgyakorlatokkal ugyanis az esetleges szorongásokat könnyen fel lehet oldani.
– Nagyon jó módszer valahogyan eljátszani, vagy elfantáziálni egy olyan dolgot, amitől fél a gyerek. A félelem ilyen módon könnyen megszelídíthető – magyarázta Makay Gábor.
Mint ahogy az Hajni kislányának esetében is látszik, az étkezés egy igen sarkalatos pont a kicsiknél. A szülőnek nyári szünet alatt is oda kell figyelnie, hogy a gyerek akkor is egyen naponta ötször, ne boruljon fel az iskolában megszokott rend. A Borsnak nyilatkozó tanítónő, Zsuzsa szerint nagyon sok múlik a szülő hozzáállásán.
– Ha otthon is betartjuk a napi ötszöri étkezést, amihez a gyerekek az iskolában is hozzá vannak szokva, akkor nem lesz nehéz visszaállni az iskolai étkezési rutinhoz. Fontos, hogy a reggeli ne maradjon el, tehát ne aludjuk át a reggeli időszakát – fejtette ki a pedagógus.
– Ne hagyjuk, hogy a gyerek egész nap a szobában üljön, a helyes táplálkozás mellett a mozgás is fontos. Hogyha nyár elején kicsit ellustultunk és nem tartottuk be a napi ötszöri étkezést, az augusztus még pont elég idő ahhoz, hogy ezt a rendet visszaállítsuk – magyarázta a Borsnak a tanítónő.