Bizarr művészet - ezt a címet viseli sorozatunk, melyben világhírű alkotók megdöbbentő, megbotránkoztató, sokszor sötét titkairól rántjuk le a leplet. A pont ma 74 éves Állatfarm kapcsán a könyvről és George Orwellről gyűjtöttünk össze pár kevésbé ismert tényt.
74 évvel ezelőtt pontosan ezen a napon - augusztus 17-én - jelent meg első alkalommal nyomtatásban George Orwell legendás szatirikus kisregénye, az Állatfarm. Ennek kapcsán gyűjtöttünk össze 5+1 érdekességet a közkedvelt műről és alkotójáról.
1.T.S. Eliot imádta - és visszadobta
T.S. Eliot - aki ekkoriban a Faber and Faber könyvkiadó vezetője volt - imádta az Állatfarmot, és nem győzte dicsérni, milyen jól ír Orwell - ennek ellenére visszautasította a könyv kiadását, mondván, túlságosan is kritizálja a jelenlegi politikai helyzetet. Az Állatfarm ugyanis - nem titkoltan - a sztálini világkép szatírájaként született. Nem a Faber and Faber volt az egyetlen, aki nem vállalta a kiadást: a novellát legalább négy különböző kiadó dobta vissza, mielőtt a Secker & Warburg megjelentette volna 1945 augusztusában.
2.Szovjet kém miatt csúszott a kiadás
Orwell mondhatni darázsfészekbe nyúlt az Állatfarmmal - már a megjelenése előtt is. Egy londoni kiadó, Jonathan Cape például nagyon érdeklődött a novella kiadása iránt, ám végül egy Peter Smollett nevű újságíró tanácsára elállt a dologtól. Az csak jóval később derült ki, hogy Smollett nem csak a saját szakállára akadályozta George Orwellt, ugyanis szovjet kém volt!
3.A kritikusok nem voltak oda érte
Noha ma egyike a XX. század legnagyobb irodalmi alkotásainak, a kétségtelenül megkerülhetetlen mű eleinte nem aratott osztatlan sikert. Egy kritikus szerint például Orwell karakterei sztereotípiákra épülnek, mivel az írónak minden bizonnyal nincsen személyes tapasztalata arról, amiről szól a könyv.
4.Felesége nem élhette meg az férje sikerét
George Orwell legnagyobb támogatója a felesége, Eileen volt, aki sajnos már nem láthatta férje sikereit, melyet az Állatfarm hozott neki. Az asszony ugyanis kevesebb mint fél évvel a könyv megjelenése előtt, 1945. március 29-én egy műtét közben hirtelen szívleállás következtében elhunyt.
5.A CIA támogatásával magyar filmes rendezte az Állatfarmot
Orwell kisregényét először 1954-ben dolgozták fel a filmvásznon: a brit-amerikai rajzfilm a legelső egész estés brit animáció volt, amit a mozikban bemutattak - a munkából ugyanakkor a magyarok is kivették a részüket. A film rendezője ugyanis a budapesti születésű, 1936-tól Angliában élő Halász János (John Halas) és felesége, Joy Batchelor volt, zeneszerzőnek pedig a szintén budapesti születésű, de a harmincas évek közepétől Londonban élő Seiber Mátyást kérték fel.
Az 1954-ben bemutatott rajzfilm érdekessége, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA is támogatta az elkészültét, hogy a szovjetellenes művet propagandacélokra fel tudják majd használni a hidegháborús években.
+1.Ha bukik, más néven kezdi újra
George Orwell eredetileg Eric Arthur Blairként született. Írói álnevét első műve, az 1933-as Csavargóként Párizsban, Londonban kedvéért vette fel: egyrészt nem akarta szégyenbe hozni a szüleit (a könyv témája miatt) - másrészt úgy volt vele, hogy ha az írással bukik, egy másik néven bármikor újrakezdheti.
Az egész írói álnév-dolog egyébként elég zavaros volt nem csak a család és a barátok, de még az ő számára is: a közeli ismerősök Ericnek, mások George-nak szólították, a negyvenes években pedig gyakorta írta leveleit úgy, hogy felül az E.B. kezdőbetűket helyezte el, alul viszont már George Orwellként szignálta.
Orwell - illetve akkor még Blair - egyébként több írói álnevet is felvetett kiadójának, így az 1984 és az Állatfarm alkotója könnyedén lehetett volna P.S. Burton, Kenneth Miles vagy akár H. Lewis Allways.