Már több mint egy hete tart az iskola. A szülők, ha nem is vallják be, egy kicsit fellélegeznek, hogy nem kell egész nap figyelni a gyerekre, napközben jó helyen van. Vagy mégsem? Ősszel nem csak a tanítási időszak veszi kezdetét, a náthaszezon is beindul.
Forrás: iStock
Reggel 10, délben 21-23 fok
Reggel már elkél egy kabátka, míg napközben legszívesebben rövidnadrágban rohangálnának a kicsik az udvaron. Ebben az időben a legnehezebb eltalálni a helyes viseletet. A legjobb, ha rétegesen öltözteti fel gyerekét, nem hagyja, hogy maga válassza ki aznapra a ruhát. Ha nagyon nem megy, folyamodjon cselhez! Kompromisszumos megoldásként megbeszélheti gyermekével, hogy abban a szettben megy el, amit ön állít össze, de délután, ha jó idő van, átveheti az általa kiválasztottat.
Érdemes feleleveníteni a tisztálkodási szabályokat is, hogy mosson kezet, amikor beért az iskolába, óvodába és átöltözött. Tegye ugyanezt akkor is, amikor visszatérnek az udvarról, étkezések előtt és után. A fertőzések elkerülése érdekében a mosdó használta előtt is érdemes leöblíteni a mancsot, nem csak utána.
A közösségnek előnye is van
Nem csak a változékony idő a felelős a beteg gyerekek számának drasztikus megemelkedéséért. A közösségekben sokkal könnyebben terjednek a kórokozók. Elég csak egy lurkó, aki hordoz néhány fertőzést és kidől a fél osztály.
– Azok a betegségek, amik nem igényelnek antibiotikumos kezelést, gyors lefolyásúak, valójában még hozzá is járulnak az immunrendszer fejlődéséhez – vallja dr. Bense Tamás családorvos.
Az ilyeneken pár nap alatt átesik a gyerek. A gyógyulásban segíthet egy kis plusz C-vitamin. Esetleg ha nehezen kap levegőt, orrspray-t is bevethet. Amikor nincs komoly baja a gyereknek, akkor nem is érdemes elmenni az orvoshoz, mert a rendelőben lehet, hogy csak még több fertőzést szed össze. – Olykor még a családok előnyére is válhat egy-egy idősebb gyerek megbetegedése, ha van kisebb testvér is, aki még nem feltétlenül jár közösségbe, mivel a kicsi idősebb korára, mire például iskolába kezd járni, már találkozik jó pár fertőzéssel, és kialakul a szervezetében a védelem – magyarázza a doktor.
Mikor forduljunk mindenképp orvoshoz?
Vannak időszakok, amikor semmilyen megelőzés, otthoni kezelés nem válik be, és elkerülhetetlenné válik az igazi megbetegedés, ami miatt akár két hétre is ágynak dőlhet a gyerek.
– Ha a tünetek nem múlnak el pár napon belül, és láz, hányás, hasmenés, szemváladékozás, esetleg fülfájás jelentkezik, akkor már orvoshoz kell fordulni, mert a probléma öszszetettebb – hívja fel a figyelmet a családorvos, kiemelve, hogy ezekben az esetekben már a doktor szabja meg, mennyi ideig kell otthon maradnia a gyermeknek.