A babfőzelék a magyar konyhában megkerülhetetlen, legyen szó szárazbabról, fehérről vagy zöldbabról. Ahány ház, annyi szokás.
Segít, hogy ne fújódjunk fel
A klasszikus magyar száraz- vagy tarkababot nem érdemes, sőt mi több, majdhogynem tilos áztatás nélkül elkészíteni. Buday Péter szakács szerint egy éjszakát muszáj vízben állnia. Mindez azért is fontos, hogy evés után ne fújódjunk fel tőle, hiszen a bab hajlamos megcsikarni a bélrendszerünket. A forrázás is megoldás lehet, de ez kevésbé hatásos, mint az áztatás. Ha túl vagyunk a kötelező körön, lényeges, hogy mossuk át bő vízzel, mert törmelék és kisebb kövek is lehetnek a babszemek között.
Schobert Norbi Több csülköt bele!
Az életmód-tanácsadó mindent tud a fogyásról, épp ezért kevésbé ajánlja a babfőzeléket azoknak, akik ledobnának pár kilót.
– Tudni kell, hogy a babban sok a szénhidrát, és lassabban szívódik fel. Magas a fehérje- és a kalóriatartalma. Ha egy lisztes habarással készítjük a főzelékünket, akkor az maga a katasztrófa – már ami a fogyást illeti. Ha mindenképpen babfőzeléket ennénk, akkor kevesebb babbal és több csülökkel vagy kolbásszal készítsük. A legjobb választás a zöldbab, amelyet, ha tejföllel behabarunk, akár még segítheti is a fogyásunkat – ad tanácsot mindenkinek Norbi.
Meczker Tamás Ecetet a fehérhez!
A beáztatás a fehérbab esetében sem maradhat ki, legalábbis a Konyhafőnök egykori séfje, Meczker Tamás szerint biztos, hogy nem.
– Én rántással készítem. A zsiradékot szalonnából vagy debreceniből sütöm ki. Kiveszem a húst, majd jöhet a hagyma és a fokhagyma. A beáztatott babot ráteszem, majd felöntöm, hogy jól ellepje. Jöhetnek a jól megszokott fűszerek. A végén teszek hozzá ecetet és tejfölt. Feltétnek nálam vagy pörkölt, vagy pedig felkarikázott debreceni a favorit – mondja a Bécsben elismert szakács.
Marton AdriennPürésítve is remek
Ha babfőzelék, akkor Marton Adrienn gasztro-műsorvezető számára a zöldbab a favorit, amit leginkább tepsis, tojásos fasírttal tud elképzelni.
– A salottát és a fokhagymát vajon megpirítom. A zöldbabot nem kell beáztatni, de fontos az előkészítése. Ha megmostuk, a keményebb felét vágjuk le, a zsengébb, hosszúkásabb felét semmiképp, mert ebben koncentrálódnak az ízek. Pirítsuk le kicsit, majd egy kevés alaplével öntsük fel. Pároljuk puhára, majd pedig a hagyományos recepttel ellentétben turmixoljuk le! Fűszerezem, teszek hozzá barna cukrot és fehérborecetet is. A habarásnál kicsit csalok: mascarponéval sűrítem be, amihez egy lime héját teszem, így lesz igazán krémes. Még egyszer turmixolom, és kész is!
Buday PéterKell a füstölt íz!
A szakács szerint a klasszikus magyar babfőzelék nem készülhet másból, mint szárazbabból, az pedig már-már kívánja a füstölt ízeket.
– Lehetőleg füstölt szalonnával indítok, amit jól lepirítok. Megy hozzá füstölt csont is, ez segít kiadni az ízeket. Kiszedem a húsokat, majd lepirítom a hagymát és a fokhagymát. Hozzáteszem a pirospaprikát, majd pár perc múlva az apróra vágott paradicsomot. Pár babérlevél, só, bors, majd jöhet hozzá a bab. Rövid lével öntöm fel, így jobban kijönnek az ízek. Ha már majdnem kész van, egy keveset kiszedek belőle. Leturmixolom, és egy kis tejföllel behabarom, majd egy kis mustárt teszek hozzá. Feltétnek a kedvencem a sült oldalas, de bármilyen sült jó hozzá – ajánlja a szakember.