Forrás: iStock
A Kaukázus és Tibet hegyeiben, az Alpok 2000 méter feletti sziklás részein él az illatos rózsásvarjúháj, amely rózsagyökér és aranygyökér néven is ismert. Népies nevét rózsaillatú gyökeréről kapta. A kelet-európai és az ázsiai népgyógyászatban évezredek óta ismert és használt gyógynövény.
Gyógyhatásai: általános roboráló, erősíti az immunrendszert, enyhíti a stressz okozta tüneteket, fokozza szervezetünk stressztűrő képességét. Kiváló antioxidáns és antidepresszáns. Javítja a testi és szellemi teljesítményt, a kitartást és az állóképességet. Bevethető rossz hangulat, szorongás, krónikus fáradtság és a nagy magasságokban jelentkező hegyi betegség ellenszereként. Májvédő hatású.
Használható az idős korral járó rendellenességek és betegségek megelőzésére, és mint serkentőszer, a sportteljesítmény javítására is. Vértisztító- és vérkeringést javító hatása miatt kiváló a szívinfarktus megelőzésére. Enyhíti a kemoterápia káros hatásait.
A modern orvoslásban fájdalomcsillapításra, fejfájás elleni szerként, általános erősítőként használják.
Leghatásosabb, ha folyamatos felszívódású tabletta formájában fogyasztjuk, sok folyadékkal. Készíthetünk belőle herbateát és adhatjuk teakeverékekbe.