A budapesti kutyaegészség-fesztiválon Böszörményi Zsolt kutyaséf mutatja be, hogy lehet öt perc alatt egészséges ebmenüt készíteni házilag. Zsolt a Borsnak is megmutatta a fogásokat.
A kutyaséf szóösszetételt ő találta ki. Ez olyan ember, aki friss összetevőkből állítja össze a mindennapi menüt kedvencének, a kutya fajtájától, súlyától, korától függően, esetleges egyedi táplálkozási igényeit figyelembe véve.
– A kutyának tarajos fogazata és ragadozógyomra van, az emésztőrendszere a nyers húst tudja legjobban hasznosítani –mondta a Borsnak Zsolt. – A világ arrafelé tart, hogy bemegyünk a boltba, a polcról levesszük a konzerv vagy a száraz kutyaeledelt és nem bajlódunk az elkészítéssel, hanem azt tesszük a tálba. Sajnos ma már a kutyáknál is jelentkeznek az emberre jellemző civilizációs betegségek.
Európában és az Egyesült Államokban a kutyák mintegy fele elhízott. Egyre gyakoribb a cukorbetegség, az ízületi problémák, az allergia. A gondok adódhatnak a mozgásszegény életmódból, mert hiába viszi le valaki a 7. emeleti lakásából naponta többször is a huskyját, ennek a fajtának ennél több kell. A metrós, tömegközlekedéses, tűzijátékos környezet stresszes világa sem a kutyák természetes környezete. A városi légszennyezés pedig nem csak az emberek szervezetésre káros.
Hab a tortán a helytelen táplálkozás, ami a kutya civilizációs betegségeinek legnagyobb okozója – mondja a kutyaséf. – Fel kéne hagyni az ember számára kényelmes megoldással, vagyis hogy a gyárak által kínált kész tápokat tesszük a kedvenceink elé, amikben állítólag természetesen minden benne van, amire szükségük lehet.
Nincs olyan élőlény, amelyik természetes közegében úgy táplálkozna, hogy mindennap azonos mennyiségű vitamint, ásványi anyagot vinne be a szervezetébe. Az ember maga sem táplálkozik így. A kutya számára kifejezetten káros cukor, a gazdikat csábító színes, sokszor sajnos mesterséges színezéket tartalmazó eledelek, jutalomfalatok nem egészségesek – figyelmeztet – a szakember. Nem normális, hogy egy angol statisztika szerint az ott legnépszerűbb labradorok átlagéletkora a hetvenes években tizenhat év volt, most pedig csak tizenegy. – Ez is jórészt a civilizációs betegségekre, a már említett stresszre, mozgásszegény életmódra és a nem megfelelő táplálásra vezethető vissza – állítja Zsolt. – Vannak olyan kedvességnek szánt „ajándékok”, amiket tilos lenne a kutyáknak adni, de ezt sokan elfelejtik. Fagylalttal, csokoládéval, süteménnyel a kutyák a természetben nem találkoznak. Az érzelmeinket nem ezek kínálásával kell kimutatnunk, inkább vigyük el őket egy kiadós kirándulásra. Szeretetből etetéssel csak halálra zabáltatjuk kedvenceinket. Bármennyire is kunyeráló szemekkel néz ránk, ellen kell állni, mert a cukor, a csoki már kis mennyiségben is káros, veszélyes lehet.
Ha mi magunk állítjuk össze a menüjét, pontosan tudjuk, mi van a kutyatálban. Könnyen megtanulható, hogy egy menüben milyen összetevőknek van helyük, milyen arányban és mi az, amit kerülni kell. Amikor azt mondom, nyers menü, nem arról beszélek, hogy etessük csirkefejjel és farháttal a kutyát, mert ez nyilvánvalóan nem fedezi a szervezete igényeit. Ha nyers hússal etetünk, figyelnünk kell a minőségre, valamint a higiéniára ugyanúgy, mintha a magunk számára készítenénk elő a húst.
– Törekedjünk a változatosságra: ne csak húst adjunk, hanem mellette belsőségeket, csontot is, és egy kis zöldséget a rostok miatt. Csöves csontot viszont még nyersen se. Vaddisznót és a sertést tilos nyersen adni, ezeket csak alapos főzés után ajánlom. Nyersen jöhet a hal, a marha, a bárány, a nyúl, a kacsa, a pulyka, a liba, a csirke, a vad, a szárnyas, és nemcsak a húsuk, hanem a belsőségek is. Az utóbbiak az ásványi anyagok miatt különösen fontosak, mert ezekből természetes módon jut hozzá a kutya ásványi anyagokhoz.
Az étrend akkor lesz jó, ha változatosan állítjuk össze a megfelelő mennyiséget. Egy nyers menü akár napi öt perc alatt összerakható. Sokan főznek a kutyáiknak, amit szintén lehet jól csinálni, figyelve az arányokra, de egy dolog nagyon fontos: csirke farhátat sülve és főve is tilos adni – mondta a kutyaséf.