Aktuális

Városi legenda: szegedi katonák viselték az első farmereket

Címkék
farmer

R. K.

Létrehozva: 2019.09.26.

Máig a legnépszerűbb viselet a világon, mozisztárok tették naggyá, az amerikai kultúra egyik fontos jelképe lett, pedig nem az Egyesült Államok érdeme, hanem Szegedé – a farmert ugyanis itt találták fel. Már 25 évvel az eredeti szabadalom előtt.

Forrás: Wikipédia

Ha a világon egyvalami biztosan amerikai találmány és jelkép, akkor az a farmernadrág – gondoltuk eddig. Nos, ez nagy tévedés! Legalábbis a szegedi legendárium szerint, ami évtizedekkel korábbra teszi az első farmer elkészítését, mint ahogy azt az Egyesült Államokban szabadalmaztatták.

Vitorlavásznat festettek be

Magyarországon a farmer gyakorlatilag forradalmi idők forradalmi viselete volt. A legenda szerint az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején, a szegedi várban készültek a nadrágok, mégpedig katonák számára. Ekkoriban ugyanis olasz munkások dolgoztak a környéken, akik vitorlavásznat gyártottak, amit a város számára adományoztak. Ezeket a helyiek befestették kékre, majd ebből varrattak nadrágot a katonáknak, akik így farmerban vonultak a frontra. Ebből kiindulva nem elvetendő gondolat, hogy a magyarok már 1848-ban viseltek farmernadrágot, az amerikaiaknak pedig még évtizedeket kellett várniuk.

Nem kell sokat mosni

Sokan mossák a farmereket hetente, hiszen koszolódnak, mint minden más ruhadarab. A Levi’s azonban a mai napig más állásponton van. Mindenkinek azt tanácsolják, hogy a lehető legritkábban mossa a farmert, hiszen azok elkophatnak, összemehetnek. Nem véletlenül terjedt el a mondás: akkor jó a farmer, ha az megáll a saját lábán!

Barna nadrág a favágónak

A mindent learató farmernadrágot Jacob Davis szabónak köszönhetjük, aki 1870-ben készítette el az első farmerjét. Megrendelést kapott egy favágótól, aki egy rendkívül strapabíró nadrágot kért. A szükséges, és igencsak erős pamutszövetet – az úgynevezett denimet – pedig Levi Strausstól, egy San Franciscó-i méteráru-kereskedőtől szerezte be. Davis zsebeket varrt rá, de hogy minél erősebbek legyenek, szegecsekkel erősítette meg azokat. A legenda szerint azonban a farzsebéről le kellett szedni a patenteket, mert amikor a favágó a tűznél melegedett, a fém elkezdte égetni a fenekét. A nadrágoknak végül hatalmas sikerük lett a munkások körében, ők lettek az elsőszámú megrendelők. A két alapító 1873-ban szabadalmaztatta a nadrág kialakítását, amelyet ekkorra már a korábbi barna szín helyett kékre festettek, mivel ezt vásárolták a legtöbben. Így jött létre a mai napig jól ismert, világhírű Levi’s márka. Igen, az amerikai farmer először barna volt!

Szinte ugyanannyiba kerül

Szinte ugyanannyiba kerül A farmerek ára gyakorlatilag nem változott az elmúlt száz évben. 1885-ben másfél dollárért lehetett a boltokban egy nadrághoz hozzájutni, ami mai árfolyamon körülbelül 36 dollárnak, azaz 7900 forintnak felel meg.

Elvis Presley is farmerpárti volt

Levi Strauss 1902-ben – éppen ezen a napon –, 73 évesen bekövetkezett halálakor már jócskán tartott a farmerkor Amerikában. Akkoriban azonban még szinte kizárólag munkásviseletnek számított. Felsőbb körökben lenézték, akik ebben léptek ki az utcára. A színházakba, éttermekbe és az iskolákba egyenesen tilos volt belépni farmerben – a nők körében pedig már-már tabunak számított. A farmer az 50-es évektől vált egyre népszerűbbé, és a rockzenével járó lázadó, ifjú korosztály szimbólumává. A legnagyobb pop- és rock­sztárok is népszerűsítették, Elvis Presley-től kezdve a Rolling Stonesig, így hamar divatossá, majd hétköznapivá vált a farmerviselet. Sokat nyomott a latban az 1955-ös megjelenésű, Haragban a világgal című westernfilm is, amelyben a főhőst játszó James Dean macsó kisugárzásával elérte, hogy az emberek tömegével akarjanak farmert viselni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek