Kiköttette egy budapesti társasházban lakó férfi a csengőket az egész hatodik emeleti folyosón. A Borsnak nyilatkozó szakértő szerint mégsem kötelessége, hogy visszaköttesse azokat. A folyosói rács az, aminek nem lenne ott a helye.
Forrás: iStock
VII., földszint, VI.
Utolsó reménysugárként kereste meg a Borsot egy olvasónk. A nyugdíjas Lídia Budapest XV. kerületében lakik egy társasház hetedik emeletén. Mint sok más házban, ott is minden emeleten van külön folyosói rács, ami pluszban védi a lakásokat a betörőktől. Ha tehát Lívia meg akarja látogatni a hatodikon lakó barátnőjét, Zsuzsát, csengetnie kell hozzá a rácsnál. A gond csak az, hogy egy jó ideje már hiába csenget. Egy ott lakó férfi ugyanis még évekkel ezelőtt kiköttette az emeleten az összes csengőt.
– Felháborít a dolog. Csak úgy tudok bejutni az alattam lakó barátnőmhöz, ha lemegyek a kapucsengőhöz a földszinti bejárathoz, ott felcsengetek hozzá, jelezve, hogy meglátogatnám, aztán pedig visszamegyek a hatodik emeletre – ecsetelte a lumbágóval küzdő Lídia.
A rácson túliak belügye
Az asszony már többször megkereste problémájával a kellemetlenséget okozó férfit, ő azonban nem hajlandó visszakötni a csengőket.
– A közös képviselőnek is szóltam többször is, de évek óta nincs változás – fakadt ki a Borsnak a nyugdíjas.
Az ember első nekifutásra azt gondolná, Lídiának abszolút jogos a panasza, ám amikor a Bors utánajárt a kérdésnek, megtudta: sajnos nem az. Kaplonyi György, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének elnöke arról tájékoztatott bennünket, hogy nem feltétlenül kell visszakötnie a csengőt a férfinak.
– A közös képviselőt is hiába kéri a hölgy, hogy szólítsa fel az urat, ez nem a társasház és nem a közös képviselő ügye. Ez csakis a folyosón egymás mellett élők problémája, nekik kell egymás között megoldani, megbeszélni – magyarázta az elnök.
Maga a rács a gond
A probléma Kaplonyi György szerint itt nem a néma csengő, sokkal inkább a folyosórészt elzáró rács.
– Az sem a társasház dolga, hanem azé, aki odatette, vagy azé, aki így megvette az általa védett lakások valamelyikét. A folyosón lakóknak kell megegyezni arról, hogy hogyan vannak a csengők. Ha nem tudnak dűlőre jutni, akkor sajnos, muszáj lesétálni a kapucsengőig és vissza. Meg kell érteni, hogy a rács van rossz helyen; annak ellenére, hogy sok társasháznál van ugyanez a rendszer – magyarázta a Borsnak Kaplonyi.
Bár a rácsokat épp azért szereltették fel anno a lakók, hogy nagyobb biztonságban érezzék magukat, szerinte ezzel épp az ellenkezőjét érik el.
– Életveszély a rács, mivel elzárja a menekülési útvonalat. Ha tűz üt ki, sokkal nehezebb kiszabadulni, és a tűzoltóknak is bejutni. Nem rácsra, hanem jól záró lakásajtókra lenne szükség, és akkor lehetne csengetni közvetlenül az ajtónál is – tette hozzá az elnök.