A madáretetés időszakának kezdetét az első fagyokhoz, azaz november elejéhez szokták igazítani. De nem mind- egy ám, hogy mit tesz ki!
Forrás: Shutterstock
Külföldről is jönnek
Azt sokan tudják, hogy vannak madárfajok, amelyek nem költöznek el a zordabb időjárás elől. Azzal viszont kevesen vannak tisztában, hogy Magyarországtól északabbra fekvő területekről sok madárfaj iderepül telelni. Így nemcsak az egész évben itt élő madarakról kell gondoskod-ni, hanem azokról is, amelyek az enyhe tél miatt jönnek ide. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szerint hazánk környezeti állapota ma még lehetővé teszi, hogy a ház körül gyakori madarak emberi segítség nélkül is átvészeljék a telet. Az etetés viszont nagy könnyebbséget és biztonságot jelent a környék szárnyasainak. Mivel többféle madár jelenhet meg a környéken, ezért érdemes mindegyikre gondolni. Ez pedig annyit tesz, hogy többféle eleséget kell kitenni.
Faggyú is szükséges
Nem kell feltétlenül külön madáretetôt készíteni vagy venni ahhoz, hogy a ház köré gyűljenek a madarak, egyes magvakat, mint például a fekete ipari napraforgót akár a földre is lehet szórni, a szárnyasok itt is megtalálják. Persze amíg nem esik a hó. Ezt a magot nem kell feltétlenül összetörni, de jó, ha van benne törött is, mert a kisebb csőrűek nem tudják kibontani a héjat. A bokrokra, fákra lehet még aggatni cinkegolyót, amiben faggyú is van. Amit még mindenképp érdemes kitenni a kertbe, az az alma. Nem kell felkarikázni sem, a madarak a csőrükkel meg tudják kezdeni a héjat. A gyümölcsöt fel lehet szúrni egy ágra vagy a társasház erkélyének korlátjára, a madarak bárhol megtalálják. Az alma azért fontos, mivel így a településen áthaladó, vonulóban lévő madarak zsírtartalék felhalmozását is segíti ott, ahol hiányoznak a magas cukortartalmú bogyókat tartalmazó bodzások.
A cicák ellen nem egyszerű védekezni, de van pár trükk, amivel megakadályozhatja, hogy megfogják a kertjébe berepülő énekesmadarakat. Megoldás lehet, ha kedvencét csak sötétedés után engedi ki a kertbe, vagy reggel eteti meg, hogy jól belakva inkább lustálkodjon, mint vadásszon. Ahol viszont sok a macska, kóbor állatok is bemászhatnak, jobb az etetőt, itatót, porfürdőt magaslati helyre vagy függesztve kihelyezni.
– Az etetőtálca ragadozók elleni védelmét a közvetlen szomszédságában lévő örökzöld bokor is segíti, amit a madarak búvóhelyként tudnak használni – ad még egy tippet Orbán. Ha mégse tudja megoldani, hogy feltegye a földről a madarak kényelmét szolgáló eszközöket, akkor a gyep rendszeres nyírásával is segíthet a kis szárnyasokon. A rövid fűben nem tudnak úgy megbújni a ragadozók.
Napról napra élnek
Ha tavaly tett ki élelmet, akkor bizony idén is folytatni kell az etetést, mert a csőrösök nem felejtenek, és várják.
– A madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára – kezdte Orbán Zoltán, az MME szóvivője – Évről évre akár messziről is visszatérnek a stabil etetők közelébe telelni, ezért ha váratlanul abbamarad az eleség pótlása, és ez véletlenül éppen a tél leghidegebb időszakában történik, nehéz helyzetbe kerülhetnek – figyelmeztetett a szakember, majd hozzátette, hogy az etetőre járó kis testű, gyakran alig 4,5–10 gramm körüli madarak számára –10 Celsius fok alatti hőmérsékleten a túlélés gyakran arról szól, tartalékaik csupán arra elegendőek, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát. Ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni az alig 5-6 órányi nappali periódusban, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán.