Egy friss tanulmány szerint egyre valószínűbb, hogy építhető felvonó a Föld és a Hold közé.
Forrás: Pixabay
Noha maga az elképzelés már évtizedekkel ezelőtt megszületett - először 1959-ben egy orosz mérnöknek, Yuri Artsutanovnak hála -, az elmúlt évek során egyre közelebb kerültünk ahhoz, hogy a sci-fi valósággá váljon.
Miközben a NASA japán és kínai tudósokkal együtt dolgozik a problémán, az Obayashi vállalat nagyjából 2050-re ígéri a maga működőképes verzióját (jelenlegi áron 90 milliárd dolláros költséggel számolva) - addig egy friss tanulmány elméleti síkon mutatta be, hogyan lehetne megvalósítani a dolgot. Ráadásul a Cambride és Columbia Egyetemek közreműködésével készült írás szerint mindez a ma fellelhető anyagok segítségével is összehozható.
Az elmélet egyébként úgy nézne ki (nagyon leegyszerűsítve), hogy a Holdról leengednének egy kábelt, aminek a másik vége a földfelszín felett, 35 ezer kilométer magasan lenne. Persze az elméletben működő koncepciónak a gyakorlatban még számos problémával kell megküzdenie - hangsúlyozzák a szakértők. Az egyik a kábel anyaga (jelenleg a szén nanocső a befutó, ám még ilyen hosszú kábelt soha nem készítettek), a másik pedig, hogy miként kerülik ki az űrhulladékokat - írja a New York Post.