Kapjon a gyerek taslit a szüleitől, ha rosszat csinál, vagy az már bántalmazásnak számít? A skótok most úgy döntöttek, súlyos börtönt adnak az atyai pofonért, amit egyébként nálunk is szigorúan büntet a törvény.
Sokan nőttünk fel úgy, hogy egy-egy csínytevésünket egy-egy nyaklevessel honorálták a szüleink. Szokták mondani, egy jókor kiosztott atyai pofon olykor hasznosabb, mint az elbeszélgetés.
Skóciában azonban úgy döntöttek, még a nevelő célzatú füles is bántalmazás: törvényt fogadtak el arról, hogy azok a szülők, akik minimálisan is bántalmazzák a gyermeküket, vagy pénzbüntetést, rosszabb esetben elzárást kapnak. Bár a skót törvényhozók 84:29 arányban fogadták el a jogszabályt, az Egyesült Királyságban megkérdezett 1546 felnőtt 57 százaléka egyáltalán nem támogatta, hogy a szülőket ilyenért büntessék.
Testi sértésnek számít
Magyarországon is büntethető a gyerekét bántalmazó szülő: minden olyan, ami a legcsekélyebb mértékben fájdalmat okoz a gyereknek, már bántalmazásnak minősül.
– Ha valaki egy komolyabb atyai pofont kioszt, az jogi értelemben nem elfogadható, hiszen testi sértést követ el. Ha ez rendszeres, már kiskorú veszélyeztetése áll fenn, ami egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető – magyarázza a Borsnak Lőrik József ügyvéd.
Hazánkban jogilag 2015. január elseje óta tilos pofont adni egy gyereknek. Ha valaki azt tapasztalja, hogy egy gyermek veszélyben van – mondjuk a szomszéd bántalmazza a kisfiát vagy a kislányát –, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósághoz fordulhat, súlyosabb esetben, ha a bántalmazás rendszeres, a rendőrségen tehet bejelentést.
Nincsen kis ütés
Bár a törvény szerint is, a nevelő célzatú pofon szigorúan is csak akkor fogadható el, ha nem túlzottan erőteljes, a pszichológus szerint nincs olyan, hogy kis, vagy nagy pofon, legalábbis e gyereknek.
– Mindegyik erőszaknak számít, és mind hatással van a gyermek személyiségére – kezdte a Borsnak Makai Gábor klinikai szakpszichológus. – Ugyanígy nincs különbség a között sem, ha valaki arcon vágja a gyereket, vagy a fenekére csap. Erőszakhoz csak a frusztrált, tehetetlen ember fordul, így akarja megfélemlíteni a gyereket.
Ez rövidtávon hatékony lehet, de hosszú távon nagyban befolyásolja a gyerek személyiségét is. Egy felnőtt sem örülne annak, hogy ha valamit rosszul csinál a munkahelyén, a főnöke egyszerűen pofán vágná – hozott érzékletes példát Makai.
Bánja, hogy ráhúzott
A régi időkben a gyerek akkor is kapott egy taslit, ha rossz hírrel érkezett haza az iskolából. Ezt nem úszta meg Bunyós Pityu sem.
– Amikor én voltam gyerek, még más volt a világ, természetesen én is kaptam pofonokat, ez akkor még belefért. Amit viszont sajnálok, hogy volt olyan, amikor a saját gyerekeim fenekére ráhúztam, ezt ma már nem tenném. A gyerekek okosak, sokkal jobb, ha az ember elbeszélget velük, és megtudja, miért csinálta azt, amit csinált, hiszen ők másképp látják még a világot, mint mi – mondta a Borsnak Bunyós Pityu, aki egyetért a skót törvényhozással.